wtorek, 27 września 2022

"Przechodniu powiedz Polsce..."

Na skrzyżowaniu alei Grunwaldzkiej i ul. Jana Pawła II stanęła tablica poświęcona wrześniowej potyczce na przedpolach Sieradza.

(Źródło Urząd Miasta Sieradz)


Tablica to przede wszystkim efekt mozolnej pracy przy odtwarzaniu wydarzeń z 4 września 1939 r. grupy "Detektywi Pól Bitewnych Sieradz 1939" w składzie Wojciech Józefiak, Robert Kielek oraz Maciej Milak. - To przykład, że w takiej zurbanizowanej części miasta jest miejsce na historyczny element. Dzięki włodarzom miasta udało się to zrobić. Na planszy jest specjalny kod, który przekierowuje nas na stronę Urzędu Miasta, gdzie jest więcej informacji na ten temat - wyjaśnia Robert Kielek.

- Cieszę się bardzo, że mamy takich pasjonatów, którzy przybliżają nam historię, tę lokalną historię. Potyczka w tym miejscu uświadamia nam, jak wielkim patriotyzmem i odwagą kierowali się żołnierze we wrześniu 1939 r. - mówił Paweł Osiewała, prezydent Sieradza.

W spotkaniu uczestniczyły rodziny Andryszczaków i Jurków, których przodkowie walczyli 83 lata temu w tym miejscu

W dniu 4 IX 1939 roku w godzinach rannych na zachodnich przedmieściach Sieradza, wysuniętej placówce przy ówczesnej ulicy Złoczewskiej (dziś skrzyżowanie ulic Jana Pawła II, Alei Grunwaldzkiej i ul. Władysława Broniewskiego), przy znanym wszystkim mieszkańcom miasta krzyżu pielgrzymkowym polscy żołnierze wyposażeni w ciężką broń maszynową i przeciwpancerną starli się z czołowymi oddziałami niemieckiej 10. Dywizji Piechoty.

O szczegółach tamtych wydarzeń można poczytać i pooglądać tutaj
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz