piątek, 2 września 2022

"Słońce Wrześniowe" zabrzmiało na sieradzkim Rynku

Koncert „Słońce Wrześniowe” to opowieść o różnych porach roku, dnia i życia. Inspiracją do powstania programu koncertowego stała się twórczość młodopolskich artystów, a przede wszystkim poezji Lucjana Rydla. Usłyszeliśmy dzisiejszego popołudnia autorskie kompozycje będące fuzją klasyki, folku, jazzu i poezji śpiewanej. Tego dnia było naprawdę warto przyjść na sieradzki Rynek.


Tuż po godzinie 18 na scenie pojawiła się Martyna Walczak by zapowiedzieć aktorów dzisiejszego muzycznego wieczoru. Byli to:

"Stefan Błaszczyński – muzyk flecista urodzony w Sieradzu, mieszkający w Krakowie. Założyciel i dyrektor artystyczny Piwnicy św. Norberta, pomysłodawca, wykonawca i reżyser ponad 60 przedsięwzięć artystycznych między innymi Festiwalu 7 Kultur, zapoczątkowanego w 2015 roku na sieradzkim Rynku Muzycznej Wędrówki Szlakami Europy i wielu innych. Muzyk Kaliskiej Orkiestry Symfonicznej, artysta Piwnicy pod Baranami i Lochu Camelot. Związany przez wiele lat z nurtem muzyki alternatywnej. Współzałożyciel zespołu Brathanki. Twórca muzyki teatralnej m. in. do spektaklu „Gołębica w rozpadlinach skalnych”, który w 1999 roku został przedstawiony w Watykanie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Grał i nagrywał z wybitnymi polskimi artystami - m.in. G. Turnauem, M. Grechutą, Z. Koniecznym, J.K. Pawluśkiewiczem, J. Śmietaną. W roku 2017 uhonorowany został odznaką Honoris Gratia prezydenta Miasta Krakowa za wybitne osiągnięcia artystyczne

SEKUNDa – zespół założony na początku 2021 roku przez dwie niezależne artystki – Dorotę Błaszczyńską-Mogilską i Wiolę Jakubiec. W SEKUNDzie spotyka się góralski temperament z klasycznym błyskiem i jazzową wyobraźnią muzyczną, podkreślając tym samym charakterystyczną dla zespołu kontrastowość. Wspólne działania są dla artystek przestrzenią do swobodnych poszukiwań muzycznych. W swoich kompozycjach łączą instrumentalne brzmienia ze śpiewem, słychać w nich wpływy minimalizmu, jazzu i muzyki klasycznej. Instrumentalistki używają niekonwencjonalnych technik gry na skrzypcach takich jak chop czy strumming.

SEKUNDa to laureatki najważniejszych konkursów muzyki folkowej w Polsce takich jak „Mikołajki Folkowe” czy „Nowa Tradycja”.

Dorota Błaszczyńska - Mogilska

Pytana w dzieciństwie na czym chciałaby grać, bez zawahania odpowiadała: ‚na ksypcach’. Wierna swoim postanowieniom ukończyła Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, w  klasie  skrzypiec  dr Jakuba Jakowicza. W swoim rozwoju muzycznym stawia na wszechstronność i poszukiwanie własnej artystycznej ścieżki. Zainteresowanie m.in. folkiem zaprowadziło ją do Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie w latach 2014-2017 studiowała u prof. Marii Pomianowskiej w klasie fideli kolanowych. W październiku 2020 roku rozpoczęła studia w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie na kierunku Jazz i World Music w klasie Mateusza Smoczyńskiego, rozwijając swój warsztat skrzypcowy, ale również kompozytorsko-aranżacyjny. Koncertuje z rozmaitymi zespołami i artystami m.in. Kwiat Jabłoni, Piwnica Św. Norberta, Werosława, Rozen, Jacek Namysłowski, Maria Rumińska. Na co dzień gra w Polskiej Orkiestrze Sinfonia Iuventus, współtworzy duet SEKUNDa i kwartet smyczkowy Etnosomnia.

Wiola Jakubiec - etnomuzykolog, wokalistka i skrzypaczka. Pochodzi z Beskidu Żywieckiego, skąd czerpie liczne inspiracje muzyczne. Związana z wieloma zespołami i kapelami, które wykonują muzykę tradycyjną, etniczną i folkową. Brała udział w projekcie Orkiestra Muzyki Świata Narodowego Forum Muzyki. Współtworzy nagradzany na wielu konkursach muzyki folkowej duet SEKUNDa. Wykładowczyni skrzypiec oraz śpiewu tradycyjnego na Akademii Muzycznej w Katowicach.

Werosława - to wokalistka, pianistka, skrzypaczka, kompozytorka, aranżerka i producentka muzyczna. Komponuje utwory oraz tworzy tzw. rework’i, zmieniając harmonię w znanych już utworach. Dzięki temujej aranżacje mają niepowtarzalny, autorski charakter.Starannie dobrane brzmienia elektroniczne i wyjątkowo przyjemnabarwa głosu to znaki rozpoznawcze Werosławy. Ze swoim zespołem zadebiutowała podczas supportu Kwiat Jabłoni oraz zagrała koncert na Męskim Graniu w 2022r. w Krakowie.

Wojtek Szumański - to kompozytor i autor tekstów, ale przede wszystkim wnikliwy obserwator emocji. „Ballada o cyckach”, „Zegarek” czy „Bez twoich wad” to tylko kilka utworów Wojtka Szumańskiego, które na YouTube zgromadziły milionowe odsłony. Jest charyzmatycznym frontmanem i ma znakomity kontakt z publicznością, a w jego repertuarze znajdziemy piosenki satyryczne, poetyckie, czy melancholijne."

Gościnnie na gitarze dziś z artystami zagrał również Romuald Erenc.

(Źródło Sieradzkie Centrum Kultury) 

    Faktycznie dziś mogliśmy usłyszeć muzykę z pogranicza folk czy poezji śpiewanej. Jeśli miałbym najprościej powiedzieć na skojarzenia to usłyszeliśmy tu piosenki zbliżone do twórczości zespołu "Brathanki" czy "Kwiat Jabłoni" oraz wiele utworów  instrumentalnych wykonanych na skrzypcach. Dodatkowo trzeba zaznaczyć że na zebranej publiczności duże wrażenie zrobił młody chłopak z gitarą Wojtek Szumański, którego najnowszy utwór "Widelec" był tego dnia bisowany a i piosenka "Zegarek" rozruszała sieradzką publikę.

4 komentarze:

  1. Chłopak z gitarą wymiatał :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Sieradz jest beznadziejny pod kątem takich koncertów, naprawdę fajny zespół, wart posłuchania, ale oczywiście władze Sieradza zamiast promować, to żadnych reklam i ogłoszeń nie było. Sieradzkie władze to buractwo i dno.

    OdpowiedzUsuń
  3. Wladze miasta jak zwykle w takiej sytuacji nie daly rady. Zamiast promowac takie fajne wydarzenie, takcdobry koncert. Nigdzie go nie promowali. Co z tymi władzami jest nie tak?

    OdpowiedzUsuń