wtorek, 11 października 2022

Portret psychologiczny Marii K. wykonany AKTUALIZACJA

 Jaka była Maria K.? Jak manipulowała swoim wizerunkiem publicznym? 

Już to wiemy! A może tylko nam się wydaje? Z Marią nigdy nic nie wiadomo… 

7 października w naszej bibliotece spotkali się specjaliści od Marii Konopnickiej – muzealnicy, historycy i literaturoznawcy: Zbigniew Fałtynowicz z Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach, dr Sylwia Dęga-Frątczak z Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego, Paweł Bukowski z Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, Dominik Dąbrowski, dr Tomasz Gruchot i Aneta Kolańczyk. Opowiadali o tej niezwykłej kobiecie młodzieży ze szkół średnich z powiatu sieradzkiego. Poznawaliśmy kolejne etapy jej życia, a także miejsca, w których mieszkała i tworzyła. Wiemy na pewno, że początkowy zachwyt życiem we dworze w Bronowie zmienił młodą Marię w rozczarowaną, borykającą się z problemami finansowymi matkę sześciorga dzieci, ale też pisarkę i poetkę wrażliwą na biedę i niesprawiedliwość społeczną.

Uczestnicy projektu „Profil psychologiczny Marii K.” zgromadzili wiedzę nie tylko o życiu i twórczości Marii Konopnickiej, Patronki Roku 2022 i jej związki z Ziemią Sieradzką. Dowiedzieli się, jak wyglądała codzienność w szlacheckim majątku, jaką rolę wyznaczało wówczas społeczeństwo kobiecie i co musiała zrobić Maria, by cieszyć się niezależnością. Z dzisiejszej perspektywy można powiedzieć, że była kobietą wyzwoloną, a jednak nie zupełnie tak było. Konopnicka niszczyła więc niektóre dokumenty, by nie trafiły w niepowołane ręce i nie wywołały skandalu. Mimo to, skandale pisarki wcale nie omijały – od tych związanych między innymi z niezrównoważeniem psychicznym córki Heleny, po niejasności związane z przypisywanymi Konopnickiej romansami. I choć nie było mediów społecznościowych, wieści szybko się rozchodziły.

Życie Marii Konopnickiej nie było więc „usłane różami”, ale jest też przykładem tego, jak radzić sobie z trudnościami. Psycholog Aleksandra Putyńska-Walkiewicz tłumaczyła młodym ludziom, czym jest wizerunek publiczny i jak możemy go kształtować, by chronić swoją prywatność. Dowiedzieli się też, dlaczego nie należy wierzyć we wszystko, co znajdą w internecie. Pokazała im, jak zmanipulowany wizerunek rozpoznać́ i jak radzić́ sobie z emocjami, które wywołuje świadomość́ oszustwa.

Kulminacją panelu dyskusyjnego były warsztaty z dr Bogdanem Lachem. Pierwszy
w Polsce profiler policyjny wyjaśnił czym różni się portret od profilu psychologicznego – ten pierwszy przygotowuje się dla ofiary przestępstwa, a drugi dla sprawcy. Stosuje się różne metody, w zależności od tego, czy można porozmawiać ze świadka, czy trzeba pracować jedynie z dowodami wiktymologicznymi.

Jaka więc była Maria Konopnicka? Okazuje się, że była ambiwertykiem. To połączenie cech introwertyka i ekstrawertyka, które zostało szczegółowo opisane dopiero
w 2013 roku, a więc Konopnicka i w tym była prekursorką.

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sieradzu realizuje projekt „Portret psychologiczny Marii K.” w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje Edycja 2022, współfinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

https://youtu.be/PgKJjuPPLrs 

https://youtu.be/4uAF8lkHlxM 

https://youtu.be/dT6F8xmP7vc 

https://www.youtube.com/watch?v=05KEoz6lsew

 Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.