czwartek, 6 października 2022

Portret psychologiczny Marii K.

Jaka była Maria K.? Jak manipulowała swoim wizerunkiem publicznym? Czy profiler policyjny może stworzyć portret psychologiczny Patronki Roku 2022 Marii Konopnickiej?


Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sieradzu zaprasza do udziału w projekcie „Profil psychologiczny Marii K.” realizowanym w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje. Chcemy, by mieszkańcy naszego regionu, szczególnie młodzież poznała życie i twórczość Marii Konopnickiej, Patronki Roku 2022 i jej związki z Ziemią Sieradzką.

7 października o godzinie 8.30 w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu, ul. Żwirki i Wigury 4, rozpoczynamy otarty panel dyskusyjny, podczas którego przedstawiciele muzeów związanych z Marią Konopnicką w Suwałkach, Bronowie i Żarnowcu przedstawią jej życie; historyk przybliży realia przełomu XIX i XX wieku, kiedy na wiele spraw patrzono inaczej i nie można niektórych zachowań oceniać́ z dzisiejszej perspektywy; autorka najnowszej książki o Konopnickiej opowie o zbieraniu informacji, metodach ich weryfikowania, ale również̇ o trudnościach z ich interpretacją. 

Przyjdźcie i przekonajcie się, że Konopnicka była mistrzynią̨ tworzenia własnego wizerunku na użytek publiczny. Dowiecie się̨, że bez nowoczesnych mediów społecznościowych też można manipulować́ faktami o naszym życiu. Psycholog nauczy jak taki zmanipulowany wizerunek rozpoznać́ i jak radzić́ sobie z emocjami, które wywołuje świadomość́ oszustwa.  

Uzbrojeni w tę wiedzę będziemy podglądać, jak młodzież wspólnie z policyjnym profilerem spróbuje stworzyć portret psychologiczny Konopnickiej. Poznają̨ dzięki temu metody jego pracy, ale także nauczą się̨ nieszablonowego myślenia i w ciekawy sposób odkryją życiorys pisarki. Wszystkie te działania mają pokazać́ młodym ludziom, że literatura jest częścią̨ naszego życia, że pisarze tak, jak my, mają problemy i sekrety i poznając ich życie i twórczość́, za każdym razem dowiadujemy się̨ czegoś́ także o sobie i naszym świecie. 

Konopnicka naprawdę nie jest nudna! Przekonajcie się sami, zapraszamy! Źródło PBP W Sieradzu

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz