środa, 12 października 2022

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

W poniedziałek 10 października obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Jest to międzynarodowy dzień globalnej edukacji w zakresie zdrowia psychicznego, zwiększania świadomości, wspierania i walki ze stygmatyzacją społeczną. Z tej okazji w Centrum Psychiatrycznym w Warcie odbył się marsz w którym uczestniczyli Pacjenci, Personel i Dyrekcja.

 „Z d r o w i e p s y c h i c z n e to stan dobrego samopoczucia pozwalający człowiekowi na realizację jego własnych możliwości, na radzenie sobie z normalnymi stresowymi wydarzeniami życiowymi, na efektywną działalność zawodową i na twórczy wkład w życie własnej społeczności” (WHO, 2001).

W jakim celu maszerowaliśmy?

1. aby wsparcie dla osób w kryzysie było szybkie, jak najbardziej dostosowane do potrzeb i aby wszyscy mieszkańcy Polski mieli równy dostęp do pomocy, żeby nie było białych plam na mapie, gdzie leczenie jest niedostępne.

2. aby osoby doświadczające kryzysu psychicznego miały taki sam dostęp do leczenia problemów ze zdrowiem somatycznym jak inni pacjenci,

3. aby pacjent doświadczający kryzysu psychicznego i jego bliscy byli otoczeni szacunkiem, żeby służono im wsparciem i informacjami pomagającymi przejść przez to doświadczenie.

4. aby osoby doświadczające kryzysu nie były dyskryminowane i żeby same się nie dyskryminowały pozbawiając się prawa do nauki, pracy czy miłości,

5. aby powstawały kampanie społeczne na temat zdrowia psychicznego, aby zmieniać kulturowy wizerunek osoby doświadczającej kryzysu, a w szkołach rozwijały się programy, szkolenia, warsztaty wspierające dzieci i młodzież w dbaniu o zdrowie psychiczne.

Każdego dnia coraz większa liczba ludzi boryka się z problemami psychicznymi. Przewlekły stres, coraz większe tempo życia i towarzyszące nam często przemęczenie przyczyniają się do licznych problemów zdrowotnych.

Według Światowej Organizacji Zdrowia zaburzenia psychiczne obejmują aż 20% ludności. 8 milionów obywateli naszego kraju cierpi na różnego rodzaju problemy i zaburzenia psychiczne. To aż jedna czwarta Polaków, a statystyki nie uwzględniają dzieci i młodzieży. Wówczas – jak szacuje Instytut Psychiatrii i Neurologii – liczba ta wzrosłaby do 12 milionów. W Polsce na depresję leczy się prawie 8 tysięcy dzieci i młodzieży. Ważne jest aby w trudnych sytuacjach umieć zadbać o zdrowie psychiczne.

Co na co dzień możesz zrobić, aby je pielęgnować:

- obserwuj swoje emocje i myśli, dziel się nimi z innymi, pozwoli to zmniejszyć napięcie emocjonalne

- zadbaj o kontakt z naturą

- postaraj się być aktywnym fizycznie ( formę aktywności dostosuj do swoich potrzeb i możliwości)

- pielęgnuj te relacje, które Cię wzmacniają, pozwól sobie zakończyć te, które Cię osłabiają

- zaplanuj drobne przyjemności

- pozwól sobie na spontaniczną radość i zabawę

- przywołuj w myślach swój idealny dzień, spróbuj go,, poczuć’’ wszystkimi zmysłami

- śmiało powiedz ,, nie’’, odmawiaj bez potrzeby tłumaczenia się, gdy nie masz na coś ochoty

- sięgaj po pomoc psychologiczną, kiedy czujesz, że samemu ciężko Ci uporać się z trudną dla Ciebie sytuacją. Źródło Szpital Wojewódzki w Sieradzu. 


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.