wtorek, 17 stycznia 2023

Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Stanisława Jopka. Pierwszy etap podsumowany

W pierwszym etapie  III Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka w Sieradzu wzięło udział 8 uczestników z terenu województwa Łódzkiego, 4 z nich zaproszono do kolejnego etapu konkursu.

(Źródło Urząd Miasta Sieradz)

Występy uczestników oceniało  jury w składzie: Jarosław Miłek; Magdalena Grzechnik; Waldemar Reich, Kierownik Biura Konkursu (zespół "Mazowsze") oraz Angelika Iwaniuk, asystent chórmistrza ("Mazowsze")

Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Stanisława Jopka powstał w 2019 roku z inicjatywy zespołu „Mazowsze”. Twórcom tego przedsięwzięcia przyświecała idea upowszechnienia wśród Polaków zarówno tych znanych, jak i rzadko wykonywanych utworów „Mazowsza”, ale również przybliżenie sylwetki patrona Konkursu.

Stanisław Jopek, tenor i wieloletni członek chóru zespołu „Mazowsze” był postacią nietuzinkową. Nie tylko z powodu pięknej barwy głosu - tenor o barytonowym zabarwieniu, ale również ze względu na swo­ją życiową drogę, którą odbył aby ostatecznie stać się pierwszym solistą największego zespołu narodowego w Polsce. Urodził się i wychowywał we Lwowie, skąd, jako repatriant, przybył wraz z rodzicami do Kościerzyc na Śląsku Opolskim. Tam rozpoczęła się jego artystyczna droga. Stamtąd wyruszył do zespołu „Skolimów”, a po jego rozwiązaniu w 1956 roku przywędrował do „Mazowsza” i został w zespole przez 50 lat, do końca śpiewając i występując na scenie. Śpiewał w 36. językach. Kochał scenę, a jego kunszt wykonawczy wzbudzał zachwyt, uwielbienie i podziw na całym świecie. Nazwanie imieniem solisty - Stanisława Jopka organizowa­nego przez „Mazowsze” Konkursu Wokalnego, było dla organizatorów oczywiste i naturalne.

W obecnym roku inaugurujemy już trzecią edycję Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka. Harmonogram wydarzenia przewiduje trzy etapy. Przesłuchania pierwszej części Kon­kursu zostaną przeprowadzone w blisko pięćdziesięciu ośrodkach lokalnych. Kandydaci mają obowiązek przygotować dwa utwory z repertuaru zespołu „Mazowsze” z podanej listy piosenek. Na zmagania drugie­go etapu zwycięzcy w poszczególnych grupach wiekowych zostaną zaproszeni do wyznaczonych ośrodków makroregionalnych. Trzeci i zarazem ostatni etap, odbędzie się w Karolinie, siedzibie „Mazowsza” w Otrębu­sach pod Warszawą. Konkurs od początku miał na celu rozśpiewanie całej Polski, dlatego uczestnicy rywalizu­ją w czterech kategoriach wiekowych: 8-13 lat, 14-19 lat, 20-25 lat oraz 26+ lat.

Laureatów poznamy w październiku 2023 r. podczas Koncertu Galowego, który odbędzie się w siedzibie zespołu „Mazowsze” w Karolinie.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz