piątek, 10 marca 2023

Seniorze bądź czujny, nie daj się nabrać

Kolejna odsłona akcji profilaktycznej „Bądź czujny, nie daj się nabrać”. Tym razem sieradzcy policjanci wspólnie z pracownikiem WORD-u spotkali się z seniorami z Dyskusyjnego Klubu Książki przy Filii Nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sieradzu. Prelekcja poświęcona była tematyce zagrożeń czyhających na osoby starsze. Wiele uwagi poświęcono również zasadom bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W trosce o bezpieczeństwo osób starszych, sieradzcy policjanci oraz przedstawiciel  Terenowego Oddziału  Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego spotkali się z seniorami Dyskusyjnego Klubu Książki przy Filii Nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sieradzu. 

Jest to kolejna odsłona akcji profilaktycznej „Bądź czujny, nie daj się nabrać”. Policjanci uwrażliwili seniorów na sytuacje, w których mogą stać się ofiarą przestępstwa. Omówili jakie metody  stosują oszuści aby wyłudzić pieniądze, w tym między innymi „na wnuczka”, „pracownika socjalnego”, „na policjanta”, „na pracownika instytucji”, „pracownika banku”, „na zdalny pulpit”. 

Funkcjonariusze wyjaśnili uczestnikom spotkania co zrobić, aby się przed nimi uchronić i  jak postępować w przypadku zagrożenia. Przypominali o kontakcie na  numeru alarmowy 112. 

Prelekcję na temat  problematyki bezpieczeństwa osób starszych w ruchu drogowym wygłosił  pracownik sieradzkiego oddziału WORD–u. Przedstawione zostały zagrożenia na jakie narażeni są uczestnicy ruchu drogowego. Przypomniano podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Uwrażliwiono seniorów jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych. Podkreślano, że nawet najmniejszy odblask niejednokrotnie może zapobiec tragedii. Zwrócono uwagę, jak należy bezpiecznie przechodzić przez jednię, na to, aby zachować szczególną ostrożności i nie wchodzić na przejście bezpośrednio przed jadący pojazd. 

Na koniec spotkania przekazano seniorom ulotki i materiały profilaktyczne, które warto zostawić w widocznym miejscu w domu. 

Wszystko po to, aby co jakiś czas przypomnieć sobie, że niestety oszuści cały czas są aktywni
i trzeba być czujnym, aby nie stać się ich ofiarą i wiedzieć jak się przed nimi chronić. Ponadto seniorzy wyposażeni zostali w elementy odblaskowe ufundowane przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. Źródło KPP Sieradz.


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz