wtorek, 28 marca 2023

Spotkanie autorskie z Mariuszem Szczygłem

Salwy śmiechu, czeskie smaczki, porywający język i bardzo przyjacielska atmosfera - to wszystko było udziałem czytelników, którzy odwiedzili naszą bibliotekę w poniedziałkowe popołudnie 27 marca. Nasz gość Mariusz Szczygieł zaczarował wypełnioną po brzegi salę. Prowadził po zakamarkach Republiki Czeskiej, odkrywał kulturę, ciekawych ludzi i dzielił się z widzami swoimi fascynującymi doświadczeniami.

(Źródło PBP w Sieradzu)Mariusz Szczygieł przyjechał do Sieradza z prezentacją „Kultura czeska, moja laska nebeska", opowiadał o zaskakujących dla Polaków zjawiskach w kulturze czeskiej - usłyszeliśmy między innymi, dlaczego św. Wacław jechał na zdechłym koniu, jak przebiegał konkurs na Czecha najbardziej podobnego do Jezusa, dlaczego w hymnie czeskim się nie maszeruje, tylko leży i oczywiście czy laska zawsze musi być nebeska.

Spotkanie w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu zorganizowano w ramach projektu Kultura bez barier. „Biblioteka bliżej”. Mariusz Szczygieł od 1990 r. związany z „Gazetą Wyborczą". Oprócz Hanny Krall najczęściej przekładany z żyjących polskich reporterów; jego książki zostały wydane w 21 krajach. Za „Gottland" zdobył Europejską Nagrodę Książkową 2009, a w Polsce Nike Czytelników. Zdobywca tytułu Dziennikarz Roku 2013 w konkursie Grand Press. Za „Nie ma" zdobył podwójną Nagrodę Nike 2019 (w wyborze jury i czytelników). Debiutował w wieku 16 lat w tygodniku „Na przełaj". W latach 90. znany z prowadzenia talk show „Na każdy temat". Czechofil, autor kilku bestsellerowych książek o Czechach („Gottland", „Zrób sobie raj", „Laska nebeska"). Autor monumentalnej, trzytomowej antologii polskiego reportażu XX wieku „100/XX". Odznaczony przez Prezydenta RP orderem Polonia Restituta. Nauczyciel wielu reporterów młodego pokolenia, prowadzi autorskie zajęcia w Polskiej Szkole Reportażu. Zdobył nagrodę Autorytet 2015 w konkursie Mediator, przyznawaną przez studentów wszystkich szkół dziennikarskich w Polsce. Jest prezesem Fundacji Instytut Reportażu, która prowadzi znaną w Warszawie księgarnio-kawiarnię Wrzenie świata oraz wydawnictwo książkowe Dowody na Istnienie. Miłośnik czeskiej Pragi. Mieszka w Warszawie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz