sobota, 15 kwietnia 2023

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Trzeźwości

W dniu 15 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Trzeźwości. Światowa Organizacja Zdrowia apeluje o zrezygnowanie w tym dniu ze spożywania alkoholu. Picie alkoholu jest jedną z przyczyn śmierci około 2,5 milionów ludzi rocznie. 

Szacuje się że w Polsce jest ponad  milion osób uzależnionych od alkoholu. Wiele z tych osób nie przyznaje się w ogóle że ma problem alkoholowy. Sami alkoholicy często szukają usprawiedliwienia dla nałogu mówiąc „ że jeden kieliszek jeszcze nikomu nie zaszkodził”, żeby to kończyło się tylko na jednym kieliszku. Według statystyk przez alkohol umiera więcej osób niż przez takie choroby jak AIDS lub gruźlica. Alkohol jest także przyczyną wielu patologii społecznych, przestępstw, zabójstw, czy wypadków drogowych.

Sam alkohol działa na organizm ludzki negatywnie a mianowicie działa szkodliwie na układ nerwowy. Wraz z ilością wypitego alkoholu zmniejsza się zdolność osądu, zanika precyzyjne myślenia. Wypicie alkoholu powodują zaburzenia reakcji wzrokowej i słuchowej. Błędnym jest więc stwierdzenie że  alkohol działa na układ nerwowy pobudzająco. Działa na ten układ  hamująco zaburzając jego sprawność. 

To co po jednym, czy święcimy dzień święty i dziś sobie darujemy?


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz