piątek, 14 kwietnia 2023

"ŻAKARD - Taranek i uczniowie"

W piątek (14 kwietnia) w Sieradzkim BWA została otwarta wystawa pt. "ŻAKARD - Taranek i uczniowie". Zobaczyliśmy na niej prace stworzone na zajęciach w Politechnice Łódzkiej z projektowania tekstyliów żakardowych oraz drukowanych autorstwa Doroty Taranek.

Dorota Taranek pochodzi z Żyrardowa ale obecnie mieszka w Łodzi. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Łodzi. Obecnie jest adiunktem w Instytucie Architektury Tekstyliów na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej. Jej pasją jest realizowanie tkanin techniką żakardową nie tylko dla potrzeb przemysłu, ale także unikatowych, artystycznych.

Można zadać tutaj pytanie czym są tkaniny żakardowe ? Tkaniny żakardowe to tkaniny o bardzo rozbudowanych (wielkoformatowych) wzorach, jedno - lub wielobarwnych, wykonywane na krosnach wyposażonych w mechanizm Żakarda (Jacquarda).

Gdy patrzymy pierwszy raz na prace Doroty Taranek wydaje na się że widzimy zwykłe obicia meblowe po pewnym czasie uświadamiamy sobie że  patrzymy na coś więcej. Jeśli chcesz to także zobaczyć musisz przyjść do sieradzkiego Biura Wystaw Artystycznych i odczuć tę emisję sztuki na samym sobie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz