środa, 19 kwietnia 2023

Nietrzeźwi kierowcy i rowerzyści na drogach. Apelujemy o rozsadek!

W ostatnich dniach na drogach naszego powiatu policjanci wyeliminowali z ruchu 9 kierujących pod wpływem alkoholu. Wśród nich byli kierowcy samochodów, w tym także ci, którzy złamali sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, jak również rowerzyści. Apelujemy o rozsądek! Alkohol to nadal jedna z głównych przyczyn tragedii na drodze.

14 kwietnia 2023 roku około godziny 20.00 dyżurny został powiadomiony o kierującej renault, która na skrzyżowaniu ulic Aleja Pokoju i Jana Pawła II nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu, uderzyła w  toyotę i oddaliła się. Na miejscu leżały tablice rejestracyjne pojazdu. Jak wynikało z relacji zgłaszającego kierująca prawdopodobnie jest  pod działaniem alkoholu. Skierowany na miejsce patrol prewencji na ulicy Polnej ujawnił wskazany samochód. Miał on uszkodzony przód i brak było przedniej tablicy rejestracyjnej. Z samochodu tego wysiadła kobieta, od której czuć było alkohol.Okazała się nią 39-letnia sieradzanka. Badanie alkomatem wskazało u niej prawie 2,4 promila alkoholu. Do groźnie wyglądającego zdarzenia doszło 15 kwietnia 2023 roku po godzinie 14.00 w miejscowości Bartochów. 42-letni mieszkaniec Sieradza kierujący oplem wypadł z drogi i dachował w przydrożnym rowie. Badanie stanu trzeźwości wskazało, że miał  w organizmie 1,7 promila alkoholu, a dodatkowo złamał sadowy zakaz prowadzenia pojazdów. W obydwu zdarzeniach nikt nie odniósł poważnych obrażeń.

Kolejna kierująca na podwójnym  gazie wpadła w ręce policjantów sieradzkiej drogówki 16 kwietnia 2023 roku po godzinie 11.00 na ulicy Armii Krajowej. 58-letnia sieradzanka kierowała volkswagenem mając w organizmie ponad promil alkoholu. Natomiast 18 kwietnia około północy policjanci z Błaszek zatrzymali do kontroli drogowej bmw, którym kierował 22-letni mieszkaniec powiatu sieradzkiego. Po sprawdzeniu  w policyjnych bazach okazało się, że złamał on sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, a alkomat wskazał, że miał w organizmie 0,2 promila alkoholu. Tego samego dnia przed północą patrol ruchu drogowego na ulicy Wieluńskiej w Złoczewie ujawnił nietrzeźwego kierowcę forda. 41-letni mieszkaniec powiatu sieradzkiego wsiadł za „kółko” mając ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie.

16 kwietnia 2023 roku policjanci wyeliminowali z ruchu również 4 rowerzystów na „podwójnym gazie”. Wśród nich niechlubnym rekordzistą okazał się 40-letni  sieradzanin. Alkomat wskazał u niego obecność ponad 3 promili alkoholu w organizmie.  Tego samego dnia w ręce policjantów wpadło jeszcze trzech nieodpowiedzialnych cyklistów, którzy jechali rowerem pod wpływem alkoholu.  68-latek miał w organizmie ponad 2,6 promila alkoholu, 51-letni mieszkaniec naszego powiatu 1,9 promila alkoholu, a  46-letnia rowerzystka 1,3 promila alkoholu w organizmie.  Nietrzeźwi rowerzyści zostali ukarani mandatami karnymi w wysokości 2500 złotych.

Przypominamy!

Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem za które grozi do 2 lat pozbawienia wolności. W takich przypadkach sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów oraz wysoką grzywnę.  Złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności. Pamiętajmy, że nietrzeźwi kierowcy stanowią zagrożenie nie tylko dla siebie ale i dla innych uczestników ruchu drogowego. Wszystkim kierującym przypominamy, że „jadąc na podwójnym gazie” ryzykują nie tylko utratą prawa jazdy oraz odpowiedzialnością karną, ale także zdrowiem i życiem innych uczestników ruchu drogowego

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz