czwartek, 20 kwietnia 2023

Międzynarodowy Dzień Wolnej Prasy

20 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolnej Prasy. Święto zostało ogłoszone przez Reporterów Bez Granic w 1991 roku, którzy nawiązali do „Deklaracji z Windhoek”, popierającej niezależną prasę afrykańską. Był to owoc seminarium ONZ i UNESCO w Namibii. W Polsce święto łączy się z długą tradycją walki o niezależność publikatorów.

(Źródło internet)

Od lat 90-tych dzień ten obchodzony jest 20 kwietnia i przypomina o tym, że w XXI wieku nadal w wielu krajach sytuacja dziennikarzy jest trudna, a rzetelne wykonywanie tego zawodu wiąże się z narażeniem życia. Media są cenzurowane i poddawane naciskom politycznym oraz religijnym, nie respektuje się prawa do ochrony źródła informacji i informatora, nie udostępnia się informacji publicznych. Dziennikarze i fotoreporterzy są niejednokrotnie zastraszani, porywani, więzieni, a nawet giną, o ile ich teksty dotyczą tematów tak niewygodnych jak konflikty wojenne, korupcja, prawa człowieka i ekstremizm religijny. 

Mówiąc zwyczajnie dzięki prasie możemy dowiedzieć się co wokół nas się dzieje. Dlatego tym bardziej wszystkim powinno zależeć, by była ona obiektywna i niezależna i pokazywała wszystko to co się dookoła nas dzieje. 

A teraz grzecznie powiedzcie wszystkim znajomym że istnieje taki portal informacyjny jak Sieradztomy.pl,  no i zaglądajcie do nas częściej.

Poniżej przykładowe zdjęcia ukazujące pracę dziennikarzy.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz