czwartek, 27 kwietnia 2023

Wystawa Plakatu Marcina Grabi w PBP w Sieradzu

W dniu 27 kwietnia byliśmy na otwarciu wystawy plakatu Marcina Grabi pod tytułem "CZŁOWIEKU!". 27 kwietnia to szczególna data, bowiem przypada na nią Światowy Dzień Grafika, ustanowiony przez Icogardę, czyli Międzynarodową Radę Stowarzyszeń Grafików Projektantów.  Wystawa miała miejsce w  Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu.

Marcin Grabia to Absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi. Uzyskał dyplom na Wydziale Grafiki i Malarstwa. Członek CEIDA (China Europe International Design Association) z siedzibą w Belgii.

Zajmuje się plakatem, fotografią i czasem rysunkiem. Współpracuje z ogólnopolskimi wydawnictwami, instytucjami kultury i sztuki w zakresie fotografii i reklamy. Prowadzi zajęcia m.in. z projektowania graficznego.

Jego artystyczna działalność to także współpraca fotograficzna z polskimi i zagranicznymi muzykami. Fotografie, które wykonał znalazły się m.in. na płycie KOMBII “Symfonicznie” oraz albumach Kuby Płucisza czy zespołu Batalion d’Amour.

Jest laureatem kilkunastu ogólnopolskich i międzynarodowych nagród oraz wyróżnień z zakresu fotografii i grafiki.

Odznaczony m.in.:

-Srebrnym Medalem Laude Probus, wręczanym przez Prezydenta Miasta Płocka,

- Honorową Odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej" oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Brał udział w blisko (a może już ponad?) 100 wystawach fotografii, rysunku i grafiki w Polsce i na całym świecie. Poprzedni, 2022 rok to prawie 30 wystaw.

Jego prace można znaleźć w prywatnych zbiorach w Polsce, Niemczech, Szwajcarii, USA oraz Egipcie.

Wystawa plakatu "Człowieku!" lub "Zło XXI Wieku" pokazuje nam głównie agresję putinowskiej Rosji na Ukrainę, zło które wojna na Ukrainie czyni ale też jak w każdej sztuce pozostawia furtkę własnej interpretacji. Warto ją zobaczyć i spróbować wyciągnąć własne wnioski i wysnuć swoje przemyślenia. Wystawę można oglądać do 23 maja, przypominam w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu.

(Fotogaleria z wernisażu)
3 komentarze:

  1. Znam Pana Marcina, super grafik - specjalista, jego plakaty to mistrzostwo świata

    OdpowiedzUsuń
  2. bardzo fajna galeria

    OdpowiedzUsuń
  3. Super wystawa, świetne plakaty!

    OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.