środa, 31 maja 2023

Drogowi bandyci wyeliminowani przez policje z drogi

W ostatnich dniach na drogach naszego powiatu policjanci wyeliminowali z ruchu 5 kierujących pod wpływem alkoholu. Wśród nich byli kierowcy, którzy załamali sądowy zakaz prowadzenia pojazdów oraz nie posiadający uprawnień do kierowania. Apelujemy o rozsądek! Jazda pod wpływem alkoholu jest skrajnie nieodpowiedzialna i niesie ze sobą poważne konsekwencje.

26 maja 2023 roku około godziny 14.20  dyżurny został powiadomiony o dachowaniu auta w miejscowości Kamienna w gminie Błaszki. Skierowani na miejsce policjanci ustalili, ze kierujący saabem 27-letni mieszkaniec powiatu sieradzkiego nie dostosował prędkości do warunków na drodze i stracił panowanie nad pojazdem. Badanie alkomatem wykazało u niego ponad 2,4 promila alkoholu w organizmie. Kolejne zgłoszenie wpłynęło do dyżurnego po godzinie 16.30. Jak wynikało z relacji świadka na ulicy Aleja Pokoju kierujący oplem uderzył w zaparkowany samochód. Kiedy policjanci zbadali trzeźwość 28-letniego kierowcy okazało się, że miał w organizmie 2,3 promila alkoholu. Natomiast o godzinie 22.00 w Męckiej Woli strażnicy  miejscy ujawnili nietrzeźwego kierowcę fiata, który wjechał do przydrożnego rowu. Badanie alkomatem wskazało, że 47-letni kierowca miał w organizmie 1,6 promila alkoholu, a dodatkowo nie miał uprawnień do kierowania. Alkohol był również przyczyną zdarzenia drogowego, do którego doszło 27 maja 2023 roku około godziny 13.30 na ulicy Broniewskiego. 52-letni sieradzanin kierujący oplem wyjeżdżając z parkingu uderzył w dwa pojazdy. Skierowani na miejsce policjanci zbadali stan trzeźwości kierowcy i okazało się, że miał w organizmie 2,6 promila alkoholu. Kolejny kierujący na podwójnym gazie został zatrzymany przez błaszkowskich policjantów 28 maja 2023 roku około godziny 8.00 w miejscowości Emilianów. Badanie stanu trzeźwości 19-letniego mieszkańca powiatu sieradzkiego kierującego seatem wskazało obecność 1,2 promila alkoholu w organizmie. Dodatkowo nie miał on uprawnień do kierowania. Z kolei przed godziną 17.00 w Słomkowie Mokrym w ręce policjantów sieradzkiej drogówki wpadła kierująca fiatem, która przekroczyła dopuszczalną prędkość. Okazało się również, że 29-letnia mieszkanka Łodzi złamała sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. 29 maja 2023 roku przed godziną 14.00 dyżurny otrzymał zgłoszenie o kierowcy peugeota, który wjechał w ogrodzenie na ulicy Topolowej w Brzeźniu. Jak się okazało 52-letni mieszkaniec powiatu sieradzkiego jechał na „podwójnym gazie”, a  alkomat wskazał u niego prawie 3 promile alkoholu w organizmie.

Konsekwencje kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości:

  • kara grzywny,
  • ograniczenie wolności do 2 lata, które polega na przykład na obowiązku wykonywania prac społecznych
  • kara pozbawienia wolności do 2 lat
  • zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi od 1 roku do 15 lat,
  • kara pieniężna od 5000 zł do 60 000 zł (na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej),
  • 15 punktów karnych

Złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Należy również pamiętać, że jeżeli osoba będąca pod wpływem alkoholu spowoduje zdarzenie drogowe to ubezpieczenie pojazdu nie obejmie wyrządzonych szkód osobowych czy majątkowych. Jeżeli poszkodowane zostaną inne osoby, które będą wymagały leczenia to ubezpieczyciel pokryje wydatki z tym związane, jednak zażąda zwrotu środków od nietrzeźwego kierującego, który spowodował zdarzenie drogowe. Wszystkim kierującym przypominamy, że „jadąc na podwójnym gazie” ryzykują nie tylko utratą prawa jazdy oraz odpowiedzialnością karną, ale także zdrowiem i życiem innych uczestników ruchu drogowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz