czwartek, 1 czerwca 2023

8,5% z VAT dla samorządów

Paweł Osiewała, prezydent Sieradza oraz Radosław Gajda, pełnomocnik Bezpartyjnych Samorządowców na województwo łódzkie wzięli dziś udział w konferencji prasowej dotyczącej kondycji polskich samorządów oraz podsumowania akcji 8,5 proc. z VAT dla JST. - Samorząd nie wymaga rewolucji, samorząd wymaga zapewnienia stałego wsparcia finansowego ze strony państwa. Dlatego jako Bezpartyjni Samorządowcy proponujemy udział samorządów w podatku VAT  – mówił Paweł Osiewała, prezydent Sieradza.

Bezpartyjni Samorządowcy proponują stały zapis w ustawie oddający do samorządów wszystkich szczebli 8,51% przychodów z VATu. - To realne wsparcie umożliwiające przede wszystkim zapewnienie ciągłości funkcjonowania samorządów. Dzisiaj my, samorządowcy nie możemy być pewni, że wystarczy nam na bieżące opłaty. Stajemy przed dylematami, jak często kosić trawę w parkach i osiedlach czy, jak zadbać o utrzymanie porządku i czystości w mieście  – dodał prezydent Sieradza.

 Przypomnijmy, że efektem zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych z lat 2019 – 2022, zmniejszających obciążenia podatkowe obywateli, jest ubytek bieżących dochodów własnych jednostek samorządu terytorialnego z tytułu udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych PIT.  W latach 2020 – 2031 ubytek dochodów wyniesie łącznie przeszło 208 mld zł. W 2022 r. z budżetów jednostek samorządów terytorialnych zniknęło prawie 20 mld złotych. Rząd podejmuje próby łatania tej sytuacji. - Obawiamy się, że to jednorazowe działanie, dlatego proponujemy rozsądne i uczciwe rozwiązanie - zmianę w systemie. Samorządy powinny mieć udział w podatku VAT i do tego będziemy dążyć – podsumował Radosław Gajda.

 
Bezpartyjni Samorządowcy, aby skutecznie zrealizować swoje postulaty zamierzają wystartować w tegorocznych wyborach do Sejmu i Senatu. Źródło UM Sieradz.

1 komentarz:

  1. Bezpartyjny, jakieś jaja sobie robi, niby bezpartyjny a w kieszeni PiS, gdyby nie był na usługach PiS, to by siedział za wypadek który zrobił. A teraz próbuje mydlić oczy że bezpartyjny. A co mało zarabia że chce 8,5 % VATU?

    OdpowiedzUsuń