poniedziałek, 12 czerwca 2023

Nieodpowiedzialni kierowcy poniosą konsekwencje

Za nami długi weekend „Boże Ciało 2023” . W tym czasie na drogach naszego powiatu policjanci wyeliminowali z ruchu zarówno kierujących pod wpływem alkoholu oraz takich którzy załamali sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. W ręce mundurowych wpadł również poszukiwany, który przekroczył dopuszczalną prędkość. Apelujemy o rozsądek!

Jak co roku  w okresie długi czerwcowego weekendu połączony ze świętem Bożego Ciała, nad bezpieczeństwem podróżujących i czuwali policjanci. Szczególnie zaangażowani byli w te działania policjanci „w białych czapkach”. Funkcjonariusze reagowali  na wszelkie wykroczenia popełniane w ruchu drogowym, wszystko po to, by miniony weekend był bezpieczny. Efekty tych działań pokazują, że niestety nie wszyscy użytkownicy dróg zachowują się rozsądnie i odpowiedzialnie.

9 czerwca  2023 roku około godziny 17.20 złoczewscy policjanci ujawnili nietrzeźwego kierującego quadem. 59-letni mieszkaniec powiatu sieradzkiego przewrócił się, doznając obrażeń ciała. Jak się okazało miał on w organizmie 2,4 promila alkoholu. Natomiast 10 czerwca przed godziną 16.00 w ręce policjantów sieradzkiej drogówki wpadł 39-letni mieszkaniec Tarnowa, który w miejscowości Witów przekroczył dopuszczalną prędkość. Sprawdzenie w policyjnych bazach wskazało, że jest on poszukiwany przez Prokuraturę Rejonową w  Tarnowie. Mężczyzna został zatrzymany i doprowadzony do jednostki prowadzącej poszukiwania. Tego samego dnia po godzinie 21.00 na ulicy Sienkiewicza w Sieradzu nietrzeźwy rowerzysta doprowadził do zdarzenia drogowego z osobówką. Jak wynika ze wstępnych ustaleń 40-letni sieradzanin, który jechał rowerem, skręcił w lewo chcąc przejechać na drugą stronę drogi i wjechał przed jadącego za nim  volkswagena. Na szczęście nikt nie odniósł żadnych obrażeń. Kiedy policjanci sprawdzili stan trzeźwości cyklisty okazało się, że miał on w organizmie 2,7 promila alkoholu oraz złamał sądowy zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Kolejna rowerzystka z promilami została zatrzymana przez mundurowych również na ulicy Sienkiewicza po godzinie 21.00. 34-letnia sieradzanka kierowała rowerem mając 2,4 promila alkoholu w organizmie. 11 czerwca 2023 roku policjanci wyeliminowali z dróg kolejnych nieodpowiedzialnych kierowców. Około godziny 11.00 w miejscowości Goszczanów zatrzymali 39-letniego kierowcę kymco, który miał w organizmie 1,9 promila alkoholu. Z kolei w Rossoszycy przed godziną 13.00 w ręce mundurowych wpadł 31-letni mieszkaniec powiatu sieradzkiego kierujący nissanem, który złamał sądowy zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Natomiast przed godziną 17.00 w miejscowości Kamienna Wieś Kolonia w gminie Błaszki policjanci zauważyli kierowcę motoroweru, który nie posiadał kasku ochronnego. Mundurowi dali mu sygnały do zatrzymania, jednak on zignorował je i zaczął uciekać. Po krótkim pościgu został zatrzymany. Wkrótce znany był motyw jego ucieczki. Jak się okazało 40-letni mieszkaniec powiatu sieradzkiego miał on w organizmie 1,6 promila alkoholu.

Po raz koleiny apelujemy do kierowców o rozsądek! Jazda pod wpływem alkoholu jest skrajnie nieodpowiedzialna i niesie ze sobą poważne konsekwencje.

Konsekwencje kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości:

  • kara grzywny,
  • ograniczenie wolności do 2 lata, które polega na przykład na obowiązku wykonywania prac społecznych
  • kara pozbawienia wolności do 2 lat
  • zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi od 1 roku do 15 lat,
  • kara pieniężna od 5000 zł do 60 000 zł (na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej),
  • 15 punktów karnych

Złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Należy również pamiętać, że jeżeli osoba będąca pod wpływem alkoholu spowoduje zdarzenie drogowe to ubezpieczenie pojazdu nie obejmie wyrządzonych szkód osobowych czy majątkowych. Jeżeli poszkodowane zostaną inne osoby, które będą wymagały leczenia to ubezpieczyciel pokryje wydatki z tym związane, jednak zażąda zwrotu środków od nietrzeźwego kierującego, który spowodował zdarzenie drogowe. Źródło KPP Sieradz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz