czwartek, 6 lipca 2023

Fredro dla każdego!

Już 7 lipca! Na tarasach na rzeką Wartą! "Fredro dla każdego!" to projekt, który w nowatorski sposób przybliża twórczość Patrona Roku 2023. Aleksander Fredro był postacią barwną, a jednocześnie doskonałym znawcą natury ludzkiej. Chcemy pokazać aktualność jego twórczości wykorzystując różne formy artystycznej ekspresji, jak choćby konkurs na wiersz stylizowany i slam poetycki. Dzięki konkursowi uczestnicy zobaczą, że język, którym posługujemy się dziś, ma swoje korzenie w poezji poprzednich pokoleń. To szczególnie ważne, by czerpać z polskiego dziedzictwa kulturowego. Zapraszamy młodzieży i seniorów do stworzenia komiksu opartego o wiersz Fredry i przygotowanie wystawy w bibliotece. Warsztaty komiksowe to nowa forma artystycznej wypowiedzi, która dotąd nie kojarzyła się z poezją. Czytanie w przestrzeni publicznej, w przedszkolu i w szkołach, to wydarzenia, dzięki którym uczestnicy w przyjemnym otoczeniu posłuchają poezji najwyższej próby, mogą również sami przeczytać ulubione wiersze Fredry.

Projekt „Fredro dla każdego!" to cykl wydarzeń animujących kulturę poprzez edukację kulturalną, poszerzających zakres usług biblioteki i aktywizujących społeczność lokalną, adresowany do wszystkich grup wiekowych.

Pierwsze z działań – "Paweł i Gaweł, czyli czytamy Fredrę", czyli spotkania, podczas których będziemy prezentować w przedszkolu, szkołach i w przestrzeni publicznej dla wszystkich grup wiekowych.

"Jak Fredro pisałby dziś?" – konkurs poetycki w dwóch kategoriach: na wiersz
w stylistyce Fredry i na uwspółcześnioną wersję jednego z wierszy Patrona Roku 2023.  Regulamin już wkrótce na stronie Powiatowej Biblioteki Publicznej w Sieradzu.

"Małpa z brzytwą" – warsztaty z tworzenia komiksu na podstawie twórczości Aleksandra Fredry. Efekty prac będzie można obejrzeć w październiku na wystawie
w bibliotece.

"Fredro "Od (a do) dupy" strony" – slam poetycki. Każdy będzie mógł powiedzieć wiersz Fredry. To coś więcej, niż recytacja, a występy ocenia publiczność. Na zwycięzców czekają nagrody! Źródło PBP w Sieradzu.

Zapraszamy do wspólnej zabawy!

 Projekt „Fredro dla każdego!” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz