środa, 5 lipca 2023

II Łódzki Festiwal Mleka już w niedzielę w Sieradzu zapowiedz

To będzie prawdziwe święto branży mleczarskiej, koneserów mlecznych wyrobów i fanów dobrej rozrywki. 9 lipca, w Sieradzu, odbędzie się druga edycja Łódzkiego Festiwalu Mleka. Wydarzenie gromadzi producentów i przetwórców mleka, dając im możliwość zdobycia fachowej wiedzy, pochwalenia się produktami i nawiązania nowych kontaktów biznesowych, a nawet ekspansji na rynki afrykańskie i bliskiego wschodu, dzięki obecności zagranicznych przedsiębiorców. Dla mieszkańców regionu będzie to możliwość wzięcia udziału w wydarzeniu wypełnionym kulinarnymi i muzycznymi atrakcjami, które zakończy koncert Roksany Węgiel i zespołu Zakopower.

"Łódzki Festiwal Mleka” to plenerowa impreza nawiązująca do tradycji i historii łódzkiej branży mleczarskiej, organizowana przez Stowarzyszenie Innowatorów Wsi, co roku w innym regionie województwa łódzkiego. W tym roku, 9 lipca, będzie to Sieradz, który słynie z tradycji mleczarskich oraz dużej liczby gospodarstw rolniczych zajmujących się produkcją mleka. Sukces zeszłorocznej, pierwszej edycji pozwala organizatorom spodziewać się udziału co najmniej 20 tysięcy odwiedzających. Wydarzenie odbędzie się w rejonie ulic Bohaterów Września, Strzelców Kaniowskich i nowego odcinka ul. Sikorskiego.

W wydarzeniu udział wezmą przedsiębiorcy i eksperci działający w branży mleczarskiej, ale także miłośnicy i praktycy kuchni opartej na przetworach mlecznych ze znanymi kucharzami i Kołami Gospodyń Wiejskich na czele. Producentom, hodowcom i przetwórcom festiwal umożliwi nawiązywanie kontaktów biznesowych, wymianę doświadczeń i wzajemną inspirację, a także daje dostęp do wiedzy na temat nowych technologii, innowacyjnych rozwiązań czy źródeł finansowania działalności. W tym roku zaproszone do udziału zostały delegacje przedsiębiorców z krajów Bliskiego Wschodu oraz Afryki, co z kolei otwiera firmom z Polski drogę do ekspansji zagranicznej. Celem wydarzenia jest integracja i wzmacnianie branży, ale też promowanie mleka i jego przetworów, tak, by przyczynić się do wzrostu ich spożycia. Stąd w programie działania edukacyjne na temat walorów mleka i produktów mlecznych oraz nawiązania do polskich tradycji kulinarnych. – A jest się czym pochwalić. Polska jest piątym producentem mleka w Europie i czternastym na świecie. Po Niemczech i Francji, zajmujemy trzecie miejsce wśród krajów UE pod względem pogłowia krów mlecznych. Nowoczesnością, różnorodnością oferty asortymentowej i standardami sanitarnymi polski przemysł mleczarski nie ustępuje zachodnioeuropejskiemu, a liderzy sektora dysponują technologiami na najwyższym światowym poziomie – podkreśla Maria Łuczak, prezes Stowarzyszenia Innowatorów Wsi i zapewnia, że chociaż program wydarzenia jest rozbudowany, a festiwalowa przestrzeń obejmie blisko 50 tys. m2 to łatwo będzie się w niej odnaleźć, dzięki podziałowi na tematyczne strefy.

W strefie konferencyjnej odbędą się panele naukowe oraz dyskusje z ekspertami nad nowymi kierunkami rozwoju produkcji mlecznej, w strefie mleczarni łódzkie spółdzielnie mleczarskie zaprezentują bogactwo swojego asortymentu – będzie można nie tylko spróbować ich produktów, ale też je kupić, zaś w największej ze stref – wystawienniczej – prezentowane będą maszyny i urządzenia, nowoczesne technologie i innowacyjne rozwiązania dla rolnictwa. Atrakcje dla całych rodzin kryją się też w strefie konkursowej, w której prześledzić będzie można kulinarne zmagania 40 Kół Gospodyń Wiejskich walczących o nagrody pod okiem znanych i cenionych kucharzy. Konkursowe mleczne potrawy zostaną poddane ocenie, a następnie przekazane do degustacji uczestnikom festiwalu. Równie smacznie będzie w strefie gastronomicznej, z szerokim wyborem pyszności i dużą liczbą miejsc do siedzenia. Tradycyjnie już nie zabraknie atrakcji dla dzieci, takich jak animacje, malowanie twarzy czy olbrzymie dmuchańce.

Festiwal zakończy mocny muzyczny akcent w strefie artystyczno-rozrywkowej, ze sceną główną na której wystąpią Blichowiacy, After Party, Roksana Węgiel oraz Zakopower.

Aktualności na temat wydarzenia można znaleźć na stronie www.festiwalmleka.pl oraz w mediach społecznościowych Stowarzyszenia Innowatorów Wsi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz