poniedziałek, 24 lipca 2023

MIAŁ PONAD 3 PROMILE ZA KIEROWNICĄ - ŚWIADEK UNIEMOŻLIWIŁ MU DALSZĄ JAZDĘ

Dzięki interwencji świadków policjanci zatrzymali 27-letniego kierowcę toyoty, który jechał na „podwójnym gazie”. Miał on w organizmie ponad 3,3 promila alkoholu i nie posiadał uprawnień do kierowania. Dziękujemy za czujność, która być może zapobiegła tragedii. Apelujemy do kierowców o rozwagę.

23 lipca 2023 roku po godzinie 11.30 dyżurny sieradzkiej policji otrzymał zgłoszenie o ujęciu nietrzeźwego kierowcy toyoty. Skierowani na miejsce policjanci zastali świadka. Wskazał on mężczyznę, który prawdopodobne wsiadł za kierownicę pod wpływem alkoholu. Świadek wyjaśnił, że kiedy jechał ulicą Jana Pawła bardzo zaniepokoił go sposób jazdy poruszającej się przed nim toyoty. Siedzący za jej kierownicą mężczyzna jechał całą szerokością jezdni, zjeżdżając co chwila z prawego na lewy pas. W pewnym momencie zupełnie jechał poboczem. Na skrzyżowaniu z ulicą Broniewskiego zatrzymał się na zielonym świetle. Podejrzewając, że kierowca toyoty może być nietrzeźwy, postanowił uniemożliwić mu dalszą jazdę. Świadek wyprzedził go i dawał mu sygnały, aby zatrzymał samochód. Ten jednak nie reagował i pojechał dalej Aleją Pokoju, a następnie zatrzymał się na parkingu przy ulicy Polnej. Świadek cały czas jechał za toyotą i zaparkował swój samochód niedaleko auta "podejrzanego" kierowcy. Z toyoty chwiejnym krokiem wyszedł mężczyzna. W czasie rozmowy z nim świadek wyraźnie wyczuł alkohol. W pewnym momencie kierowca toyoty wsiadl za kierownicę i ruszył, przejeżdżając przez chodnik na drugą stronę ulicy. Świadek pojechał za nim i i na ulicy Pogorzelskiego uniemożliwił mu dalszą jazdę. W międzyczasie o całej sytuacji powiadomiony został dyżurny policji. Funkcjonariusze, którzy przejechali na miejsce przejęli dalsze czynności. Kierującym toyotą był 27-letni mieszkaniec Sieradza. Badanie stanu trzeźwości wskazało, że miał on w organizmie ponad 3,3 promila alkoholu.Po sprawdzeniu w policyjnych bazach okazało się, że nie posiadał on uprawnień do kierowania. 

Dziękujemy świadkowi za szybką reakcję, która być może zabiegła tragedii. Nietrzeźwi kierujący są ogromnym  zagrożeniem dla bezpieczeństwa na drogach. Dlatego ważne jest, aby nie pozostawać objętym i reagować, aby wyeliminować zagrożenie. O każdej niepokojącej sytuacji można powiadomić policję dzwoniąc pod numer 112.

Przypominamy, że każdy świadek przestępstwa ma prawo ująć sprawcę na gorącym uczynku. Obywatelskie ujęcie to przywilej, który wynika z treści art. 243 Kodeksu Postępowania Karnego. Należy natomiast pamiętać, że taką osobę niezwłocznie trzeba przekazać policji. 

Tego samego dnia w ręce mundurowych wpadli kolejni nieodpowiedzialni kierowcy. Po godzinie 8.00 na ulicy Parkowej z Złoczewie policjanci sieradzkiej drogówki zatrzymali 28-letniego kierowcę renault, który miał w organizmie prawie promil alkoholu. Z kolei przed godziną 22.00 również na tej samej ulicy policjanci miejscowego komisariatu zatrzymali kierującego motorowerem 45-letniego mieszkańca powiatu sieradzkiego. Po zbadaniu jego stanu trzeźwości okazało się, że  miał w organizmie 2,4 promila alkoholu. Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata oraz wysoka grzywna.

(Źródło KPP Sieradz)

3 komentarze: