wtorek, 4 lipca 2023

Piknik profilaktyczny „Bezpieczne Wakacje 2023”

Sezon wakacyjny już w pełni. Słoneczna pogoda sprzyja letniemu wypoczynkowi. Podczas pikniku policjanci przypominali o zasadach bezpieczeństwa, dzięki którym spędzimy wakacje bez zmartwień i niepotrzebnego stresu. Świadomy i bezpieczny wypoczynek nad wodą, sprawny środek transportu i zabezpieczone mieszkanie to przepis na udany urlop. Wspólnie zadbajmy o to, aby letni czas upłynął nam na sielankowym wypoczynku.

2 lipca 2023 roku na terenie Portu Jachtowego „Jeziorsko” w Ostrowie Warckim, odbył się piknik profilaktyczny „Bezpieczne Wakacje 2023”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi oraz Burmistrza Warty. W trakcie pikniku policjanci, funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej w Sieradzu, Ochotniczej Straży Pożarnej w Warcie, ratownicy zduńskowolskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, pracownicy Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Łodzi, Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi i Inspekcji Transportu Drogowego, propagowali właściwe zachowania na akwenach, w tym zasady bezpiecznej kąpieli, bezpiecznego żeglowania oraz uprawiania sportów wodnych, a w efekcie ograniczenie wypadków tonięć i utonięć osób. Ponadto promowali zasady bezpiecznej podróży w czasie wakacyjnych wyjazdów.

Podczas pikniku można było odwiedzać stanowiska wyżej wymienionych służb oraz Nadleśnictwa w Złoczewie, przy których odbywały się warsztaty i konkursy, w zakresie bezpieczeństwa i profilaktyki zagrożeń, na które szczególnie mocno narażone są dzieci i młodzież. Przeprowadzono symulację akcji ratunkowej, w stosunku do osoby tonącej, wykorzystując przy tym sprzęt, którym dysponują służby ratunkowe.

Uczestnicy wydarzenia mieli wyjątkową okazję do przymierzenia umundurowania policjanta (hełm, tarcza, sprzęt pododdziałów zwartych), pełniącego służbę podczas zabezpieczenia imprez masowych, w tym meczy piłki nożnej. Policja zaprezentowała także swoje pojazdy służbowe. Można było zasiąść za kierownicą motocykla, oznakowanego radiowozu Policji, jak również wozu strażackiego i karetki pogotowia ratunkowego. Zachęcaliśmy do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, gdzie można zgłaszać między innymi informacje o zaobserwowanych tak zwanych „dzikich kąpieliskach”, miejscach niebezpiecznych na terenach wodnych czy przypadki utonięć.

W czasie trwania pikniku odbywały się równolegle pokazy udzielania pierwszej pomocy oraz taktyk i technik interwencji policyjnych. W tym dniu, każdy uczestnik imprezy miał okazję porozmawiać ze wszystkimi przedstawicielami służb mundurowych i ratowniczych, którzy opowiadali o swojej pracy i służbie. Przewidziano gry, zabawy oraz konkursy profilaktyczne, za które laureaci otrzymali nagrody oraz upominki przekazane przez Fundację PZU. Młodzież zachęcano również do udziału w konkursie  filmowym pod nazwą "ARTYSTYCZNY PRZEWODNIK", który wystartował w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, a propaguje bezpieczne przebywanie nad wodą oraz zdrowy tryb życia. Na zakończenie pikniku tradycyjnie odbyła się bitwa na armatki wodne, pomiędzy policją a strażą pożarną. Na placu pojawiły się policyjna armatka tajfun oraz bojowy wóz strażacki z Ochotniczej Straży Pożarnej w Warcie. Starcie zakończyło się remisem, a oba pojazdy zapewniły orzeźwiający prysznic wszystkim chętnym.

Podczas całego roku szkolnego policjanci województwa łódzkiego odwiedzali dzieci i młodzież, wyczulając na różnego rodzaju zagrożenia oraz ucząc bezpiecznych zachowań. Mamy nadzieję, że zaprocentuje to w okresie wakacyjnym. Cel nadrzędny wydarzenia – edukacja dla bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, tak aby wszystkie nasze pociechy, całe i zdrowe wróciły z wakacji do swoich domów, przedszkoli, szkół, … do nas. Źródło KPP Sieradz.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz