poniedziałek, 7 sierpnia 2023

"Kolory Polski" w Sieradzu

Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” zawitał w tym roku również do Sieradza Koncert odbył się w Bazylice Kolegiackiej pw. Wszystkich Świętych przy ul. Kolegiackiej 11 o godz. 19.00. Koncert rozpoczął się od przywitania wszystkich przybyłych do świątyni przez proboszcza parafii ks. inf. dr Marian Bronikowskiego.  Potem zaczęła się część muzyczna. Wstęp na koncert był za darmo.


Program sieradzkiego koncertu wypełnią utwory dwóch kompozytorów XX-wiecznych związanych z Łodzią. Henryk Czyż (1923–2003) pamiętany jest głównie jako dyrygent i popularyzator muzyki. Dwukrotnie – w latach 1957–1960 i 1972–1980 – był kierownikiem artystycznym i pierwszym dyrygentem FŁ, a lata te uważane są za jedne z najlepszych dla tej instytucji. Z łódzkimi filharmonikami nagrał dwa przebojowe cykle telewizyjne: „Nie taki diabeł straszny” oraz „I co dalej, laureacie”. Pozostawił utwory na orkiestrę symfoniczną i smyczkową, musical i operę, pieśni, dzieła kameralne. Tomasz Kiesewetter (1911–1992) był równie wszechstronnym artystą: oprócz działalności twórczej był pedagogiem (wykładał w łódzkiej Akademii Muzycznej) i dyrygentem (prowadził m.in. orkiestrę FŁ). Jego twórczość – muzyka poważna, teatralna i filmowa – przyniosła mu wiele nagród.

Kompozycje tych twórców przedstawi Orkiestra Kameralna Polish Camerata, w której grają artyści łódzkich instytucji muzycznych: filharmonii i akademii (profesorami uczelni są soliści tego koncertu). Zespół przykłada dużą wagę do promocji muzyki polskiej.   

Tym razem zabrzmi ona w sieradzkiej kolegiacie (zwanej też farą), która jest najstarszym kościołem w mieście i jednym z najcenniejszych jego zabytków. Została wybudowana w 1370 roku z cegły w stylu gotyckim, po dwustu latach dodano doń wieżę. W XVII wieku kościół został przebudowany, w 1925 roku w fasadę wmurowano fragmenty odrzwi z dawnego zamku. Wystrój wnętrza ma charakter głównie barokowy i rokokowy, znajdziemy też kilka rzeźb gotyckich. W dekoracji ołtarza głównego, która pochodzi z połowy XVIII stulecia, znajduje się herb ziemi sieradzkiej. Ponadto w kościele można obejrzeć kilka obrazów Wojciecha Gersona oraz cenny sprzęt liturgiczny z wieku XVII i XVIII.

Wykonawcy:
Róża Wilczak – altówka
Robert Fender – wiolonczela
Marek Głowacki – dyrygent
Orkiestra Kameralna Polish Camerata 

Program:
Henryk Czyż – „Czyścibut” (prawykonanie)
Tomasz Kiesewetter – Koncert altówkowy D-dur (prawykonanie)
Tomasz Kiesewetter – Koncert wiolonczelowy D-dur (prawykonanie)

(Źródło Urząd Miasta Sieradz)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz