czwartek, 10 sierpnia 2023

Miasto Tysiąca Okien partnerem Sieradza?

Paweł Osiewała, prezydent Sieradza spotkał się z Pawłem Michalakiem, konsulem honorowym Albanii w Łodzi. Tematem rozmowy była możliwość nawiązania stosunków partnerskich z albańskim miastem Berat.


To właśnie konsul honorowy i Berat wyszli z inicjatywą podjęcia tematu nawiązania relacji partnerskich z Sieradzem. Albańskie miasto położone jest w środkowej części tego kraju.

- Pod względem liczby ludności jest bardzo podobne do Sieradza, choć w stosunku do naszego miasta, które jest przecież jednym z najstarszych w Polsce, może pochwalić się jeszcze dłuższymi dziejami - wyjaśnia prezydent.

Berat jest niewątpliwie perełką wśród albańskich miast, a jego historia sięga czasów starożytnych. W 2008 r. wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Określane jest miastem muzeum lub "miastem tysiąca okien", a to ze względu na charakterystyczne białe budynki z dużymi oknami, które tarasowo układają się na jednym ze wzgórz.

- Z całą pewnością podejmiemy inicjatywę. Przygotujemy też stosowną informację o tej propozycji radnym miejskim. Gdyby doszło do nawiązania relacji partnerskich pomiędzy Sieradzem a Beratem, to byłby to pierwszy taki przypadek pomiędzy polskim a albańskim miastem - wyjaśnia Paweł Osiewała.

W tej chwili Sieradz swoje relacje partnerskie od ponad 20 lat rozwija z niemieckim Gaggenau i francuskim Annemasse. W lipcu w Sieradzu podpisano zaś list intencyjny w sprawie rozwijania partnerstwa z ukraińskim Koziatyniem.

(Źródło Urząd Miasta Sieradz)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz