piątek, 11 sierpnia 2023

Znani z Warty na muralach w tym mieście

Od kilku miesięcy w Warcie można oglądać mural przedstawiający znane osoby, pochodzące z tego miasta, które dzięki swojej pracy i umiejętnościom odniosły sukces i były znane na całym świecie.

Wśród wielkich osobowości jest m.in. Stanisław Skarżyński- pierwszy Polak, który przeleciał nad Atlantykiem.  Już niedługo będzie można podziwiać kolejny mural poświęcony Stanisławowi Szukalskiemu- „Stachowi z Warty”, znanemu artyście, przybranemu dziadkowi Leonardo DiCaprio.

Stanisław Szukalski "Stach z Warty"(1893-1987) to urodzony w Warcie artysta, rzeźbiarz, malarz, rysownik, projektant i teoretyk, przywódca Szczepu Rogate Serce i przyszywany dziadek Leonadro Di Caprio. Mural o Stanisławie Szukalskim powstaje w roku 130 rocznicy urodzin artysty. Mural oprócz portretu będzie przedstawiał wybitne dzieła Szukalskiego. U podnóża muralu będzie rozmalowany widok miasta Warty. Mural poświęcony artyście powstaje na ścianie kamienicy komunalnej przy Rynku-przecięcie ulicy Krótkiej i Targowej. Będzie to mural „Stach z Warty- artysta, mistyk, wizjoner”. Oprócz wartości estetycznej dodatkowym aspektem i atutem tego zadania jest docieplenie ściany szczytowej budynku komunalnego. Jeśli będzie to możliwe, mural zostanie odsłonięty pod koniec września tego roku.

Warto zobaczyć też Mural „Historia miasta Warty wspaniałych zwykłych ludzi”, który można podziwiać od kilku miesięcy. Mural znajduje się przy ulicy Kaliskiej, obok stacji Orlen. Za wykonanie obydwu murali odpowiada Czesław Łacwik, znany artysta. Mural to miejsce, które pozwala przenieść się w czasie i zasięgnąć odrobinę pięknej historii. Można poznać historię ludzi, którzy wywarli ogromny wpływ na rozwój społeczno-gospodarczy Warty.


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz