sobota, 25 listopada 2023

Apelujemy o ostrożność za kierownicą

Mimo kalendarzowej jesieni, w każdej chwili mogą wystąpić opady śniegu. Kiedy widoczność jest ograniczona i szybko zapada zmrok, pierwszy śnieg może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji i zaskoczyć kierowców. Policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.

Foto poglądowe
Lada moment na naszych drogach może pojawić się pierwszy śnieg. Na drogach będzie ślisko, a droga hamowania może znacząco się wydłużyć. W tym jesienno-zimowym okresie zmniejszona jest widoczność i szybko zapada zmrok, a opady dodatkowo utrudnia jazdę wszystkim kierowcom. Taka aura nie wybacza błędów kierowców, ich pochopnych decyzji i jazdy nie dostosowanej do występujących na drodze warunków. Abu ustrzec się przed stresującymi sytuacjami na drodze przypominamy o kilku fundamentalnych zasadach bezpiecznej jazdy w tym okresie:

  • sprawdź auto pod względem technicznym, najlepiej w autoryzowanych stacjach obsługi,
  • zwróćmy uwagę na stan wycieraczek w aucie, warto aby wymieniać je na początku każdego sezonu. Stara wycieraczka może pozostawiać smugi na szybie, a to ogranicza widoczność,
  • warto wymienić opony na zimowe oraz sprawdzić ciśnienia w kołach,
  • sprawdź oświetlenie w pojeździe, ponieważ z uwagi na szybko zapadający zmrok będziemy go używać znacznie częściej. Niewłaściwie ustawione światła mogą oślepiać innych kierujących jadących przed nami.

Pamiętajmy, by stosować zasadę ograniczonego zaufania wobec kierowców oraz osób pieszych. Piesi muszą pamiętać, że zgodnie z prawem poza terenem zabudowanym muszą używać odblasków - nawet najmniejsze elementy odblaskowe mogą uratować życie .

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz