środa, 1 listopada 2023

NAJSTARSZA KNAJPA W SIERADZU „Memento Mori”

NAJSTARSZA KNAJPA W SIERADZU „Memento Mori” już 4 listopada 2023 r. (sobota) w godzinach 16.00-19.30, miejsce wydarzenia: Centrum Informacji Kulturalnej w Sieradzu, Rynek 18, wstęp jest wolny.

Serdecznie zapraszamy na kolejną odsłonę naszej cyklicznej imprezy NAJSTARSZA KNAJPA W SIERADZU!

Tym razem wraz z Bractwem Rycerskim Ziemi Sieradzkiej przygotowaliśmy dla Państwa wydarzenie w mrocznym klimacie zaduszkowym. Temat śmierci w historycznym Sieradzu nie był jeszcze u nas poruszany, a wątek ten od wieków związany był z różnymi ceremoniami i obrzędami, które zmieniały się na przestrzeni czasu i tworzyły "Ars bene moriendi".

Jak co roku zapraszamy na cykl warsztatów, stoiska animacyjne oraz pyszną degustację. Ugościmy Was ogromną dawką wiedzy o naszej historii, aromatami dawnych kadzideł i smakami sezonowej kuchni średniowiecznej. Będzie też historyczna inscenizacja, a dla chętnych ciekawe warsztaty.

Zapraszamy!

Program wydarzenia:

godz. 16.30 - Otwarcie NAJSTARSZEJ KNAJPY W SIERADZU i pokaz historyczny

godz. 17.30 - Wykład Marty Dardzińskiej (Muzeum Pana Tadeusza, Wrocław) - "Ars bene moriendi, czyli sztuka dobrego umierania"

godz. 18.30 - Michał Szymański – „Archeologia cmentarna, czyli obraz przemian społecznych d. województwa sieradzkiego”

Stanowiska edukacyjne:

• Marta Grochowalska (Aromarta) - „Od kadzideł do mumifikacji” – dawne aromaty, kadzidła i olejki,

• "Brat Paweł"- „Różańce i inne historyczne dewocjonalia” (w tym prawdziwe eksponaty z wykopalisk cmentarnych w Działoszynie),

• Pracownia alchemika,

• Warsztaty manualne – forma gry, prezentującej losy średniowiecznych cmentarzy.

Degustacja: jesień średniowieczna od kuchni – sezonowe potrawy na bazie starych receptur, rozgrzewające trunki ziołowo-korzenne oraz prezentacje i aranżacje historyczne!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz