poniedziałek, 29 stycznia 2024

Promocja książki „Przesypana klepsydra. Historia życia i twórczości Eugeniusza Iwanickiego”

Eugeniusz Iwanicki był dziennikarzem, pisarzem, eseistą, poetą i tłumaczem literatury rosyjskiej. „Przesypana klepsydra. Historia życia i twórczości Eugeniusza Iwanickiego” przybliża jego związki z regionem łódzkim, gdzie pracował jako redaktor „Życia Pabianic” i „Odgłosów”.

Iwanicki często gościł w sieradzkiem: jeździł „w teren” szukając tematów. Bywał z przyjaciółmi, między innymi z Feliksem Rajczakiem, w naszej bibliotece (wtedy – wojewódzkiej). Ciepło wypowiadał się o „fanatykach krzewienia czytelnictwa”, czyli Zbigniewie Lisie, Krystynie Brodowskiej i Annie Jędras.

Praca dziennikarska nierozerwalnie wiązała się z twórczością. Eugeniusz Iwanicki wykorzystywał tematy z reportaży w powieściach. Często też wracał do krainy dzieciństwa, opisując realia małych miast z lat 60. i 70. XX wieku.

Jego twórczość była bardzo różnorodna i nadal stanowi wyzwanie dla badaczy, co podkreślił Andrzej Sznajder, opowiadając o kulisach powstania książki, okolicznościach spotkania z twórcą i przyczynach wyboru akurat tej postaci na bohatera swojej publikacji. A była to postać nietuzinkowa: poeta, twórca, który na nowo odkrywał piękno (i zawiłości) języka polskiego, repatriant i peerelowski dziennikarz opisujący życie, czasem monotonne, czasem radosne lub smutne, ale będące odbiciem ówczesnej rzeczywistości.

Andrzej Sznajder poruszył również kwestię cenzury, analizował główne motywy twórczości Iwanickiego, przytaczał anegdoty i ciekawostki o nim oraz odkrywał przed słuchaczami historię z przeszłości, która powoli odchodzi wraz w zapomnienie. Na szczęście, dzięki badaczom i pasjonatom słowa, takim jak nasz gość, istnieje szansa na uratowanie dorobku ludzi, którzy z założenia nie ufali żadnej władzy.

W księgozbiorze PBP znajdują się książki Eugeniusza Iwanickiego – zachęcamy do zapoznania się z jego twórczością!

Spotkanie autorskie odbyło się 25 stycznia 2024 r.. Interesującą rozmowę z autorem przeprowadziła Joanna Chachuła – poetka, dziennikarka i bibliotekarka, pracownik PBP Sieradz. Źródło PBP w Sieradzu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz