wtorek, 30 stycznia 2024

Znasz swój język ojczysty? Przyjdź do biblioteki i sprawdź!

Posługujemy się nim na co dzień, często nie zastanawiamy się, jak ważny jest język i jak wpływa na nasze postrzeganie świata. On wpływa na nas, my na niego – możemy go zubażać albo wzbogacać, ograniczać lub rozwijać.

Język jest żywym organizmem, zmienia się wraz z nami. Język ojczysty jest wyjątkowy, ponieważ nie wybieramy go, a mimo to możemy go pokochać i zachwycać się jego pięknem. Pierwszych słów uczy nas mama i to od niej w ogromnym stopniu zależy, jak będziemy się językiem ojczystym posługiwać.

Co roku zwycięzca konkursu „Znam swój język ojczysty” otrzymuje nagrodę specjalną im. Iwony Matejko-Fengler, nauczycielki wielu pokoleń sieradzan. Odkrywała przed dziećmi sekrety języka polskiego, zachęcała do poznania go i pokochania. 

Iwona Matejko-Fengler jest doskonałym przykładem tego, jaki wpływ, także jako mama, miała na młodzież. Jej syn, Marcin Fengler, tak o niej pisze – Mama miała nieszablonowe podejście do nauczania – wierzyła, że każde dziecko, każdy młody człowiek jest w stanie nauczyć się, a rolą nauczyciela jest znaleźć sposób, by dziecko zachęcić, zainteresować tematem. Nie lubiła stawiania ocen, uważała, że nie mówią nic o uczniu, o jego wysiłkach, o jego postępach. Nie lubiła ich też dlatego, że uważała, że oceny wprowadzają rywalizację,
a mama wierzyła we współpracę. Wszystko to w czasach, gdy nikt nie słyszał o ocenach opisowych, o skandynawskich metodach nauczania, gdy nieliczni – poza mamą – mówili, że szkoła jest przede wszystkim po to, by dzieci się w niej dobrze czuły. Marzyła, by założyć taką właśnie szkołę. Swoje marzenie spełniła na początku lat dziewięćdziesiątych. Prowadzona przez mamę placówka była jedną z pierwszych niepublicznych szkół w Polsce. Mama uwielbiała swoją szkołę, kochała wszystkie dzieci, które tam chodziły
i robiła wszystko, by jej uczniowie po prostu byli w szkole szczęśliwi. Szkołę prowadziła przez ponad 20 lat.

Ten cytat jest jednocześnie przykładem tego, jak mama uczy dziecko języka ojczystego i tego, jak piękny jest język polski, który pozwala tak opisać ukochaną osobę. Kilka zdań przybliża najważniejsze fakty z życia znanej w Sieradzu polonistki, ale też oddaje jej charakter i pasję. Nieprzypadkowo więc właśnie Iwona Matejko-Fengler jest patronką głównej nagrody w konkursie „Znam swój język ojczysty”.

Warto dobrze go poznać, by móc wyrażać nawet najtrudniejsze uczucia albo opisywać najbardziej  skomplikowane historie. Język jest jednak czymś więcej niż słowa, z których budujemy zdania. Buduje naszą tożsamość i umożliwia komunikację. Dlatego tak ważne jest to, aby młodzi ludzie umieli swobodnie wyrażać swoje myśli w języku ojczystym. 

Zapraszamy do udziału w konkursie „Znam swój język ojczysty” uczniów klas ósmych szkół podstawowych i klas pierwszych szkół średnich. Organizujemy ten konkurs także po to, by pokazać jak piękny i bogaty jest język polski, i promować poprawną polszczyznę. Żaden emotikon nie odda głębi naszych uczuć i przeżyć tak, jak dobrze napisane zdanie.

Zapraszamy więc do sprawdzenia swojej wiedzy o języku polskim. Już po raz siódmy z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, ustanowionego przez UNESCO w 1999 roku, Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sieradzu organizuje konkurs „Znam swój język ojczysty”. Od początku autorkami pytań są znane sieradzkie polonistki Ewa Jaśkiewicz i Wiesława Kruszek.

Konkurs odbędzie się 21 lutego 2024 roku (środa) o godzinie 9:00 w siedzibie Powiatowej Biblioteki Publicznej w Sieradzu, ul. Żwirki i Wigury 4.

Zdobywcy trzech pierwszych miejsc zostaną uhonorowani nagrodami książkowymi. Ponadto zdobywca pierwszego miejsca otrzyma Nagrodę Specjalną im. Iwony Matejko-Fengler w postaci karty podarunkowej do sklepu Media Expert o wartości 1000 złotych, ufundowaną przez firmę Ortus, a dla swojej szkoły statuetkę Mistrz Języka Ojczystego ‘2024r.

Zgłoszenia przyjmujemy do 15 lutego. Zgodnie z załączonym regulaminem szkoła może zgłosić maksymalnie trzech uczniów. Zapraszamy serdecznie.

 

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz