piątek, 12 stycznia 2024

Zimowe przykazania kierowcy czyli jak zachować bezpieczeństwo na drodze

Zima to ta pora roku, kiedy kierowcy ale i piesi powinni zachowywać szczególną ostrożność. Opady śniegu, mróz, marznąca mżawka, gołoledź sprawiają, że warunki na drogach są bardzo trudne. Przekonali się o tym kierowcy, którzy uczestniczyli wczoraj w zdarzeniach drogowych na drogach naszego powiatu. Apelujemy do kierowców o rozsądek za kierownicą i odpowiednie przygotowanie swojego auta.

Najważniejszą sprawą jest, aby nie lekceważyć czynników atmosferycznych. Pamiętajmy, że zima to czas, gdy warunki na drogach mogą być bardzo zmienne. Wymaga to skrupulatnych przygotowań i odpowiedniego zachowania osoby siedzącej za kierownicą. Na co należy zwrócić uwagę? Prezentujemy kilka praktycznych porad.

1. Zadbaj o stan techniczny i wyposażenie samochodu.
Zaleca się wymianę opon na zimowe. Dzięki nim zwiększa się przyczepność naszego samochodu, skraca się też - w porównaniu z oponami letnimi - droga hamowania.  Zadbaj, aby wyposażyć auto we wszystkie niezbędne zimowe akcesoria, takie jak zimowy płyn do spryskiwaczy, skrobaczkę do szyb, miotłę do zgarniania śniegu oraz odmrażacze do zamków.
2. Pamiętaj o odśnieżeniu samochodu
Kierowca powinien mieć zapewnione odpowiednie pole widzenia. Odśnieżone, oczyszczone z lodu i innych zabrudzeń muszą być szyby w przednich drzwiach, szyba czołowa, a także lusterka i tablice rejestracyjne. Śnieg zalegający na dachu samochodu, pokrywie silnika, czy pokrywie bagażnika stwarza realne zagrożenie dla innych kierowców. Może on spaść na szybę samochodu jadącego za nami lub osunąć się na naszą szybę podczas hamowania.
3. Dostosuj prędkość do panujących na drodze warunków.
Śliska nawierzchnia utrudnia odpowiednie manewrowanie pojazdem, co może przyczynić się do wielu kolizji i wypadków. Pamiętaj więc, żeby nie tylko nie przekraczać dozwolonej prędkości, ale także dostosować ją do warunków panujących na drodze.
4. W przypadku poślizgu – nie panikuj.
Najczęstszą przyczyną wpadnięcia w poślizg, czyli utraty przyczepności co najmniej dwóch kół, jest nadmierna prędkość, stan ogumienia lub masa pojazdu. W sytuacji poślizgu najważniejsze jest, aby nie zareagować odruchowo gwałtownym wciśnięciem pedału hamulca. Najlepszym wyjściem z sytuacji jest delikatne przyhamowanie lub pozwolenie na samodzielną utratę prędkości pojazdu przy jednoczesnym trzymaniu kierownicy w tej samej pozycji.
5. Pamiętaj o dłuższej drodze hamowania.
Jeśli  nawierzchnia jest śliska, mokra i pokryta śniegiem, nawet najbardziej doświadczony kierowca może zostać zaskoczony zachowaniem pojazdu. Droga hamowania na lodzie może wynieść nawet 270 metrów. Pamiętaj, aby przed skrzyżowaniem oraz w rejonie przejść dla pieszych  rozpocząć proces hamowania wcześniej i delikatnie wcisnąć pedał hamulca. Zbyt gwałtowne hamowanie w połączeniu ze śliską nawierzchnią może mieć dramatyczne skutki.

Zimą bardzo duże znaczenie ma głównie nasz zdrowy rozsądek. Pamiętanie o zasadzie ograniczonego zaufania! Źródło KPP Sieradz. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz