czwartek, 15 lutego 2024

Kochankowie wszech czasów!

Kto z kim w literaturze? Literaccy kochankowie wszech czasów nie mają przed Państwem tajemnic. Walentynkowy quiz okazał się tak łatwy, że musieliśmy zrobić dogrywkę. Tu pytania były nieco trudniejsze, jak choćby o to czy Bogumił Niechcic zdradził swoją żonę i ile razy.

Trudniejsze czy nie i tak mieliśmy remis. Pierwszą nagrodę – karnety na seans filmowy, książki i słodycze – otrzymały panie Dagmara i Magda. Drobnymi upominkami obdarowaliśmy również pozostałych gości, bo wszyscy doskonale znali literackie pary i o zwycięstwie zdecydowała różnica jednego punktu.

Najważniejsza jednak była zabawa przy rozwiązywaniu quizu i rozmowa. Próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie – dlaczego najbardziej znane historie miłosne w literaturze światowej to historie miłości nieszczęśliwej. Tak było
z Julią i Romeem, Heloizą i Abelardem, a nawet Mistrzem i Małgorzatą. Kobieta odzyskuje ukochanego, ale zaraz potem umierają, bo za pakt z diabłem trzeba zapłacić.

Miłosnych zawirowań nie brakowało także w życiu samych pisarzy,
a dyskutowaliśmy i o Konstantym Ildefonsie Gałczyńskim, którego wierszy słuchaliśmy i o Władysławie Reymoncie.

Odpowiedź nasuwała się sama – szczęśliwa miłość jest mniej ciekawa, a może nawet nudna. Mimo to lubimy ją celebrować i świętować na przykład Walentynki w bibliotece. A skoro już po walentynkach, zapraszamy do Powiatowej Biblioteki Publicznej w Sieradzu na poszukiwania – czy może jednak w wielkich dziełach literackich opisano miłość szczęśliwą? Źródło PBP w Sieradzu.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz