czwartek, 22 lutego 2024

Znamy już Mistrza Języka Ojczystego ‘2024

Łabądź czy łabędź? – to jedno z łatwiejszych pytań, na które musieli odpowiedzieć uczestnicy konkursu „Znam swój język ojczysty” organizowanego przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Sieradzu. W ósmej edycji swoją wiedzę sprawdziło 22 uczniów
z ośmiu szkół podstawowych i średnich z powiatu sieradzkiego.

Pierwsza część wymagała znajomości lektury, czyli „Opowieści wigilijnej” Charlesa Dickensa i formy literackiej, jaką jest pamiętnik. Ważna była również wyobraźnia i umiejętność „ubrania w słowa” własnych przemyśleń związanych z książką. Druga część to test złożony z 14 pytań o różnym stopniu trudności. Tu niezbędna była solidna wiedza z gramatyki języka polskiego. Uczestnicy zmierzyli się nie tylko z poprawną pisownią wyrazów, znaczeniem archaizmów, czy liczebnikami, musieli się wykazać również znajomością lektur, wyrazów bliskoznacznych i narysować wykresy zdań wielokrotnie złożonych. Nie było łatwo, bo dodatkowo musieli zmieścić się w określonym czasie – 45 minut na każde zadanie. Po konkursowych zmaganiach był czas na ciepły posiłek ufundowany przez firmę Ortus i Pierogarnię w Sieradzu.

Później do pracy przystąpiły jurorki – Ewa Jaśkiewicz i Wiesława Kruszek. Trzeba było trochę poczekać, ale już wiemy kto jest „Mistrzem Języka Ojczystego ‘2024”. W tym roku jury przyznało jedno wyróżnienie, które otrzymała Amaya Pachny, uczennica Szkoły Podstawowej Gminy Sieradz im. Jana Pawła II w Sieradzu. Trzecie miejsce zdobyła Zuzanna Weszczak z I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka w Sieradzu, a jej kolega ze szkoły – Kacper Lipowski zajął miejsce drugie. Pierwsze miejsce zdobyła Magdalena Roman i to ona odebrała Nagrodę Specjalną im. Iwony Matejko-Fengler w postaci karty podarunkowej do sklepu Media Expert o wartości 1000 złotych, ufundowaną przez firmę Ortus. Wręczył ją Janusz Fengler. Statuetkę dla swojej szkoły, czyli  Szkoły Podstawowej nr 10 im. Bolesława Zwolińskiego w Sieradzu, Magdalena odebrała z rąk Małgorzaty Jurkowskiej, dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Sieradzu. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i kubki. Poniżej zamieszczamy protokół z konkursu, link. Źródło PBP w Sieradzu.            

  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz