piątek, 8 marca 2024

8 marca to "Dzień Kobiet" nie zapomnij o życzeniach dla miłych pań

Dzień Kobiet to jedno z tych świąt, których datę znają chyba wszyscy, czyli 8 marca. Co  roku obchodzimy je z wielką sympatią i na pewno o nim nie da się zapomnieć gdyż przypominają o tym dniu sprzedawcy tulipanów, którzy nagle pojawiają się na każdym rogu ulicy.


Dzień Kobiet, święto pań, jak mało które święto ma złożoną historię i budzi wiele kontrowersji. W Polsce w dalszym ciągu patrzymy na Dzień Kobiet przez pryzmat PRLu, a przecież historia obchodów Dnia Kobiet ani nie zaczęła się w PRLu ani wraz z nim nie skończyła.

Korzeni obchodów Dnia Kobiet doszukiwać się można w starożytnej Grecji, gdzie przed jesiennymi siewami odbywały się festyny ku czci bogini życia i śmierci. W starożytnym Rzymie z kolei kobiety świętowały wiosną tzw. Matronalia organizując barwne procesje, niosąc kwiaty i kadzidła. Podobnie jak w Grecji, święto to związane było z kultem bogini uosabiającej kobiece cnoty związane z macierzyństwem i płodnością.

W czasach nowożytnych pierwsze wzmianki o święcie kobiet pochodzą z Francji z roku 1824, kiedy to panie świętowały chodząc od gospody do gospody, tańcząc i śpiewając do późnych godzin. Później już święto kobiet ściśle związane było z walką kobiet o równouprawnienie oraz o lepsze warunki życia i pracy. 20 lutego 1908 roku w Stanach Zjednoczonych ulicami miast przeszły wielkie demonstracje zorganizowane przez aktywistki Nowojorskiej Organizacji Socjaldemokratycznej. Kobiety domagały się politycznych i ekonomicznych praw. W 1909 roku Socjalistyczna Partia Ameryki ogłosiła ostatnią niedzielę lutego jako Międzynarodowy Dzień Kobiet. W wielu opracowaniach jako bezpośredni impuls do pierwszych demonstracji wskazuje się tragiczne wydarzenie jakie miało miejsce w nowojorskiej fabryce, gdzie w wyniku pożaru zginęło ponad 100 kobiet strajkujących przeciwko nieludzkim warunkom pracy.

W sierpniu 1910 r. odbył się w Kopenhadze II Międzynarodowy Kongres Kobiet - Socjalistek. W konferencji udział wzięło ponad 100 uczestniczek z 17 krajów. Podczas Kongresu delegacja amerykańska wyszła z propozycją ustanowienia dnia kobiet jako święta międzynarodowego. Formalnie postulat ten złożyła niemiecka socjalistka Klara Zetkin i został on jednogłośnie przyjęty przez uczestniczki Kongresu. Nie wskazano jednak dnia, kiedy panie swoje święto będą obchodzić. Rok później 19 marca pierwsze obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet zorganizowano w Niemczech, Austrii, Dani i Szwajcarii. W 1913 po raz pierwszy kobiety świętowały w Petersburgu. W 1914 roku Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzono 8 marca i tak już zostało.

W Polsce obchodzi się Dzień Kobiet od 1924 roku. W okresie PRL święto to było uroczyście celebrowane w miejscach pracy i szkołach. Panie otrzymywały wtedy prezenty w formie np. goździków, a także przedmiotów codziennego użytku, jak rajstopy, ręczniki, mydło czy kawa.

Dziś Dzień Kobiet pozostaje nadal okazją do obdarowywania pań prezentami, kwiatami, słodyczami oraz do składania życzeń.

(Źródło Internet)

Redakcja Sieradztomy składa wszystkim panią serdeczne życzenia.


Dla kobitek, które znamy,

ładnych życzeń parę mamy.

Zdrowia, szczęścia i miłości,

bukiet kwiatów i słodkości!

Niech się niesie w cały kraj

Dziś dla Pań wszystkiego naj!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz