piątek, 22 marca 2024

Czy banery wicewojewody łódzkiego z LEWICY wisiały bez zgody łamiąc prawo?

Do naszej redakcji napisali mieszkańcy powiatu Sieradzkiego z informacją, iż kandydaci LEWICY do sejmiku województwa łódzkiego łamią przepisy do zamieszczania banerów wyborczych.

Z informacji, jakie przekazali nam czytelnicy, chodzi o wicewojewodę Łódzkiego Grzegorza Majewskiego z Lewicy i o Iwonę Kaźmierską-Małyskę, pełnomocnika wojewody łódzkiego do spraw rodziny również z LEWICY. 

Przepisy kategorycznie zabraniają umieszczania jakichkolwiek reklam, banerów bezpośrednia w pasie drogowym. 

Niestety banery, jakie dotarły do naszej redakcji, pokazują, iż zarówno baner wicewojewody, jak i pani pełnomocnik oboje z LEWIC-y wiszą bezpośrednio w pasie drogowym. 

Co może w znacznym sposób ograniczyć widoczność pieszych co znajduje się na drodze, a co wiąże się z bezpośrednim zagrożeniem życia dla takiego pieszego. Zapytaliśmy pytanie w komendzie policji w Sieradzu, ile było zgłoszeń dotyczących wieszania banerów wyborczych w miejscach niedozwolonych i bez zgody zarządcy? 

Jak poinformowała nas rzecznik prasowa sieradzkiej po zgłoszeniu, jakie dodało do sieradzkiej policji, policjanci sprawdzili i skontaktowali się komitetem wyborczym LEWICY i po interwencji policji banery z pasa drogowego, które wisiały w tych miejscach bez zgody zarządy drogi, bo to potwierdziła, nam GDDKiA w Łodzi zostały usunięte. 

I tu nasuwa się pytanie, czy jeżeli jest się wicewojewodą z LEWICY, można łamać prawa? Na to, co Państwo uważacie, oczekujemy na komentarze pod materiałem. Za zdjęcia dziękujemy naszym Czytelnikom.

Jakie przepisy regulują wieszanie banerów w pasie drogowym:

Równocześnie informujemy, że reklamy nie mogą być umieszczane: w obrębie oddziaływania skrzyżowania, na znakach drogowych, wiaduktach kolejowych w obrębie pasa drogowego, jak również w pasie drogowym poza obszarem zabudowanym, z wyłączeniem parkingów i miejsc obsługi podróżnych. 

W przypadku stwierdzenia zajęcia pasa drogowego bez zezwolenia poprzez umieszczenie plakatu wyborczego, zarządca drogi wymierza, w drodze decyzji administracyjnej, karę pieniężną na podstawie art. 40 ust. 12 pkt 1 ustawy o drogach publicznych, stanowiącą dziesięciokrotność opłaty ustalanej jak przy wydawaniu zezwolenia. 

Ponadto podkreślić należy, że na podstawie art. 110 § 5 Kodeksu wyborczego, cyt.: „Policja lub straż gminna jest obowiązana usuwać na koszt komitetów wyborczych plakaty i hasła wyborcze, których sposób umieszczenia może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi albo bezpieczeństwu mienia bądź bezpieczeństwu w ruchu drogowym.”. W związku z powyższym informujemy, że w sytuacji uznania przez zarządcę drogi krajowej, że dany plakat wyborczy, umieszczony w pasie drogowym lub w jego sąsiedztwie, zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego, o fakcie tym niezwłocznie będą powiadamiane odpowiednie służby. Źródło www.gov.pl

 

7 komentarzy:

 1. Zdjęcia wysłane do wszystkich redakcji z regiony i tylko jedni podjęli temat. Gratulacje dla redakcji że się nie boicie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ukarać ich mandatem lub pracami porządkowymi

   Usuń
 2. art. 495 § 1 kodeksu wyborczego, do 5 tys kary ,

  OdpowiedzUsuń
 3. Ale to winni są ludzie którzy te banery powiesili... Ten pan z obrazka nawet nie wie gdzie Sieradz leży

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może i tak że winni powinni być ci co wieszali tego pana, ale niestety prawo stanowi jasno że odpowiada kandydat które wisi baner. A tak poważnie ten pan jest prawnikom i raczej powinien znać się na prawie, no chyba że kończył uczelnie z warszawy na które rozdawano specjalne dyplomy :)

   Usuń
 4. A to co Pan wicewojewoda, prawnik i nie wie czego nie wolno robić, i taki ktoś na takim stanowisku wstyd

  OdpowiedzUsuń
 5. No widać Pan kandydat z lewicy nadal ms prawo za nic i łamie przepisy wieszając banery w miejscach niedozwolonych, za nim kolejni kandydaci jak barany łamią prawo

  OdpowiedzUsuń