wtorek, 19 marca 2024

Debata społeczna "Zdrowy i bezpieczny senior"

 Dbając o bezpieczeństwo i profilaktykę zdrowia najstarszych mieszkańców Sieradzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej, w sali widowiskowej SDK odbyła się debata społeczna ”Zdrowy i bezpieczny senior”. Na zaproszenie Spółdzielni w spotkaniu uczestniczyły instytucje i stowarzyszenia, które w swojej codziennej pracy wspierają seniorów oraz zapobiegają nieoczekiwanym i niebezpiecznym zdarzeniom. Komenda Powiatowa Policji w Sieradzu jako współorganizator spotkania zaprezentowała kolejną odsłonę akcji profilaktycznej „Bądź czujny, nie daj się nabrać”. Omówiono metody działania oszustów, poruszono zagadnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Seniorzy mogli dowiedzieć się również o zakresie pomocy i świadczeń oferowanych przez MOPS, PCPR i NFZ, a także jak zadbać o zdrowy styl życia. Spotkanie uświetnił występ dzieci z Przedszkola nr 3 w Sieradzu, które specjalnie dla seniorów zaprezentowały spektakl „Witajcie w naszej bajce”.


Dzięki współpracy SSM z lokalnymi instytucjami i stowarzyszeniami 14 marca 2024 roku w Spółdzielczym Domu Kultury w Sieradzu odbyła się debata społeczna „Zdrowy i bezpieczny senior”. Temat przewodni, związany z szerokorozumianym bezpieczeństwem, zaprezentowała Komenda Powiatowa Policji w Sieradzu oraz Sieradzki Oddział Terenowy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego.

Do współpracy zaproszono również Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sieradzu, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Sieradzu, Sieradzki Klub Amazonek, Stowarzyszenie Diabetyków oraz Poradnię "Dobry Dietetyk". Debatę rozpoczęła niespodzianka dla seniorów, która przygotowały dzieci z Przedszkola numer 3 w Sieradzu. Maluchy wprowadziły uczestników w miły nastój, prezentując swoje zdolności aktorskie oraz talenty wokalny w spektaklu pt. ”Witajcie w naszej bajce”.  Na koniec występu przedszkolaki pięknie wyrecytowały wiersz „Babciu, dziadku uważajcie i oszustom się nie dajcie!”. Wierszyk przygotowany specjalnie przez sieradzkich policjantów, ma służyć  „pokonaniu” oszustów i zawiera on niezwykle cenne rady,  jak uchronić się przed ich przestępczym działaniem. W dalszej części pracownik sieradzkiego oddziału WORD–u wygłosił prelekcję na temat  bezpieczeństwa w ruchu drogowym, która została wzbogacona filmikami profilaktycznymi. Przedstawione zostały zagrożenia na jakie narażeni są uczestnicy ruchu drogowego. Przypomniano podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Uwrażliwiono seniorów jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych, które niejednokrotnie mogą zapobiec tragedii. Zwrócono uwagę na zasady przechodzenia przez jednię. Podkreślono konieczność zachowania zasad szczególnej ostrożności i ograniczonego zaufania. Uczestników spotkania wyposażono w elementy odblaskowe. Kolejne zagadnienie dotyczące różnego rodzaju oszustw przedstawiły policjantki z sieradzkiej komendy, które uwrażliwiły uczestników spotkania na sytuacje, w których mogą stać się ofiarą przestępstwa. Omówiły jakie metody  stosują oszuści aby wyłudzić pieniądze, w tym m.in. „na wnuczka”, „pracownika socjalnego”, „na policjanta”, „na pracownika instytucji”, „pracownika banku”, „na zdalny pulpit”.  Funkcjonariuszki wyjaśniły co zrobić, aby się przed nimi uchronić i  jak postępować w przypadku zagrożenia, przypominając o kontakcie na  numeru alarmowy 112. Seniorom rozdano ulotki i materiały profilaktyczne, które warto zostawić w widocznym miejscu w domu. Wszystko po to, aby co jakiś czas przypomnieć sobie, że niestety oszuści cały czas są aktywni i trzeba być czujnym, aby nie stać się ich ofiarą i wiedzieć jak się przed nimi chronić. Policjantki zaprezentowały również założenia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, dzięki której każdy może mieć wpływ na to, co się dzieje w naszym otoczeniu i zgłaszać zauważone wykroczenia oraz aplikacji Moja Komenda, która umożliwia szybki kontakt z właściwym dzielnicowym. 

Zasady udzielenia pierwszej pomocy przypomnieli funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sieradzu. Uczestnicy spotkania mogli doskonalić praktyczne umiejętności prowadzenia resuscytacji krążeniowo – oddechowej. W dalszej kolejności swoje wystąpienie mieli pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, którzy przestawili założenia realizowanego przez Urząd Miasta Sieradza Programu "Zdrowie". Składa się on z dwóch projektów Opaski Zdrowia i Koperty Życia, a jego celem jest zapewnienie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia seniorów oraz między innymi w przypadku zagrożenia życia umożliwia natychmiastową reakcję służb. Podczas debaty uczestnicy mogli uzyskać informację na temat usług i świadczeń udzielanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. 

Na stoiskach Sieradzkiego Klubu Amazonek i Stowarzyszenia Diabetyków, można było zmierzyć poziom cukru czy też wysłuchać instruktażu na temat przeprowadzenia badań profilaktycznych. Duże zainteresowanie wzbudziło stoisko dietetyczek, które udzielały wielu cennych rad na temat zdrowego odżywiania i stylu życia oraz dokonywały pomiarów składu ciała. Nie zabrakło również dyskusji, podczas której mieszkańcy SSM dzielili się własnymi doświadczeniami oraz zgłaszali uwagi i potrzeby w zakresie ich bezpieczeństwa. Dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania za obecność, w szczególności podmiotom, bez których udziału nie udałoby się zrealizować tak merytorycznego i potrzebnego spotkania. Źródło KPP Sieradz.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz