środa, 20 marca 2024

Folkowe województwo łódzkie w Sieradzu

Wtorkowe popołudnie w Sieradzu było okazją do obcowania z bogactwem folkloru województwa łódzkiego. Wszystko to za sprawą imprezy "Folkowe Łódzkie", które zorganizował Urząd Marszałkowski oraz Łódzki Dom Kultury. 

Podczas spotkania w specjalnie ustawionym namiocie przy ulicy Podzamcze 8 można było spróbować regionalnych łódzkich przysmaków, wziąć udział w wystawie rękodzieła ludowego, oraz posłuchać kapel i zespołów pieśni i tańca ludowego z województwa łódzkiego. A wystąpili między innymi kapela Jana Szymańskiego z łowickiego, kapela Romana Wojciechowskiego z rawsko-opoczyńskiego, Wieluńska Kapela Ludowa, Kapela im. Tadeusza Kubiaka z łęczyckiego oraz zespoły: Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Ludowy „Koderki”, Dobroń, Ziemi Kutnowskiej i Lubochnianie.

Podczas spotkania dowiedzieliśmy się także że właśnie w Sieradzu przy ulicy Podzamcze 8 powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Ma ono zostać zbudowane w ciągu dwóch lat. Jego koszt to około 67 milionów złotych (40 mln zł stanowi dofinansowanie z funduszy europejskich a wkład własny województwa łódzkiego, to blisko 27 mln zł). O tym projekcie i jak budynek będzie wyglądał mówił dziś zebranym twórca tego projektu Mirosław Nizio.

Na deser dzisiejszego folkowego popołudnia wszyscy uczestnicy spotkania bawili się pod sceną przy muzyce gwiazdy wieczoru a był nim zespół Golec uOrkiestra, który zaśpiewał wszystkie swoje przeboje.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz