środa, 20 marca 2024

Dzielnicowi rozmawiali z seniorami o bezpieczeństwie

Jakie są metody działania oszustów, jak uchronić się przed nimi i jak być bezpiecznym na drodze – to wiodące tematy spotkanie, które przeprowadzili sieradzcy dzielnicowi z podopiecznymi Klubu Seniora przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Sieradzu. Działania te wpisują się w realizowane akcje profilaktyczne „Bądź czujny, nie daj się nabrać oraz „Na drodze patrz i słuchaj”. Propagowano również założenia akcji społecznej #DzielnicaBezStrachu, gdzie w ramach ogłoszonego plebiscytu #SuperDzielnicowy 2024 do końca kwietnia br jest możliwość oddania głosu na „swojego dzielnicowego”.

Dzielnicowi z sieradzkiej komendy spotkali się z seniorami z Klubu Seniora przy Domu Pomocy Społecznej w Sieradzu. Jest to kolejne odsłona akcji profilaktycznej „Bądź czujny, nie daj się nabrać” oraz realizowanych działań edukacyjnych „Na drodze patrz i słuchaj”. Policjanci uwrażliwili seniorów na sytuacje, w których mogą stać się ofiarą przestępstwa. Omówili jakie metody  stosują oszuści aby wyłudzić pieniądze, w tym między innymi „na wnuczka”, „pracownika socjalnego”, „na policjanta”, „na pracownika instytucji”, „pracownika banku”, „na zdalny pulpit”.  

Przestrzegli między innymi przed otwieraniem linków niewiadomego pochodzenia, jak również przed wysyłaniem pieniędzy obcym osobom i przekazywaniem swoich danych osobowych. Funkcjonariusze wyjaśnili uczestnikom spotkania co zrobić, aby się przed nimi uchronić i  jak postępować w przypadku zagrożenia. Przypominali o kontakcie na numeru alarmowy 112. Istotnym tematem spotkania były również zagrożenia, z jakimi mogą spotkać się seniorzy w trakcie korzystania z sieci internetowej. 

Policjanci przypomnieli podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach i zwrócili uwagę, jak ważna jest koncentracja na drodze. Dlatego też przestrzegali przed używaniem telefonów, szczególnie kiedy przechodzą przez przejście dla pieszych. Uwrażliwiono seniorów jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych, który niejednokrotnie może zapobiec tragedii. Policjanci chętnie odpowiadali na liczne pytania związane z bezpieczeństwem, szczególnie w miejscu publicznym, jak i zamieszkania. Seniorom przypomniano również o możliwych sposobach kontaktu z ich dzielnicowym oraz o  dostępnych aplikacjach, dzięki którym możemy wspólnie zadbać o nasze bezpieczeństwo. 

Funkcjionariusze zaprezentowali Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, dzięki której każdy może mieć wpływ na to, co się dzieje w naszym otoczeniu i zgłaszać zauważone wykroczenia, natomiast dzięki aplikacji Moja Komenda — możemy łatwo znaleźć dzielnicowego i skontaktować się z nim. Seniorom przekazano ulotki i materiały profilaktyczne, które warto zostawić w widocznym miejscu w domu. Wszystko po to, aby co jakiś czas przypomnieć sobie, że niestety oszuści cały czas są aktywni i trzeba być czujnym. Seniorzy wyposażeni zostali również w elementy odblaskowe
Podczas spotkania zapoznano uczestników z założeniami akcji społecznej #DzielnicaBezStrachu, w ramach której ogłoszony został plebiscyt #SuperDzielnicowy 2024, gdzie w ramach ogłoszonego plebiscytu #SuperDzielnicowy 2024 do końca kwietnia br jest możliwość oddania głosu na „swojego dzielnicowego”. Który możliwość oddania głosu na „swojego dzielnicowego” trwać będzie aż do końca kwietnia br. 

Celem akcji społecznej #DzielnicaBezStrachu jest zainteresowanie społeczeństwa problematyką bezpieczeństwa utrzymane w lekkiej konwencji, zaś samego plebiscytu zbliżenie dzielnicowych z mieszkańcami poprzez wyłonienie #SuperDzielnicowego 2024 oraz znalezienie najaktywniejszych polskich dzielnic w plebiscycie internetowym. Celem akcji społecznej #DzielnicaBezStrachu jest zainteresowanie społeczeństwa problematyką bezpieczeństwa utrzymane w lekkiej konwencji, zaś samego plebiscytu zbliżenie dzielnicowych z mieszkańcami poprzez wyłonienie #SuperDzielnicowego 2024 oraz znalezienie najaktywniejszych polskich dzielnic w plebiscycie internetowym.

Zachęcamy do głosowania. Ty również możesz wybrać swojego dzielnicowego!

Szczegółowe informacje można uzyskać TUTAJ

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz