piątek, 22 marca 2024

Retrospektywa: Festiwal Filmowy w Sieradzu już za nami

W dniach 20-21 marca w Sieradzu odbyła się po raz drugi Retrospektywy: Festiwal Filmowy NNW, który jest wersją skróconą Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni. Organizatorzy Retrospektyw jeżdżą po Polsce z wybranymi filmami prezentowanymi w Gdyni. Projekcjom towarzyszą liczne inicjatywy, jak np. warsztaty filmowe, wystawy, koncerty, żywe lekcje historii oraz warsztaty aktywizujące lokalne środowiska pozarządowe.


Na dwa dni Sieradz stał centrum festiwalu filmowego. 20 marca oprócz projekcji filmów dokumentalnych oraz premiery filmu "Powstaniec 1863" odbyły się warsztaty filmowe dla sieradzkiej młodzieży, na których mieli okazję zapoznać się z pracą filmowca i sprawdzić swoje moce nagrywając krótką etiudę.

W ostatnim dniu festiwalu pokazano kolejne filmy dokumentalne o tematyce historycznej, ale również odbył się panel dyskusyjny z udziałem reżysera Macieja Pawlickiego, Rafała Matysiaka zastępcy prezydenta miasta Sieradza, Arkadiusza Gołębiewskiego dyrektora Festiwalu oraz przedstawicieli młodzieży, czyli Annę Grabarczyk, Weronikę Szczepaniaki Julię Gławędę z Młodzieżowej Rady Miejskiej w Sieradzu. Panel dotyczył tego, jak dbać o pamięć historyczną, kierowaną głównie do młodego pokolenia oraz odnieść się do tak istotnych kwestii jak: Rola władz samorządowych, instytucji kulturalnych i oświatowych  w prowadzeniu i wspieraniu edukacji historycznej oraz krzewieniu postaw patriotycznych. Ponadto poruszana zostanie sprawa roli filmowców w takich działaniach oraz sposobów na to jak opowiadać historię młodym ludziom by była dla nich pasjonująca.

Organizacja tego festiwalu, jest też okazją do uhonorowania bohaterów niepodległościowych i wolnościowych z danego regionu statuetkami: Sygnet Niepodległości oraz Drzwi do Wolności, podczas uroczystej gali, która miała miejsce 21 marca w Teatrze Miejskim w Sieradzu.

Podczas gali statuetką Sygnet Niepodległości nagrodzono: pośmiertnie braci Antoniego, Czesława, Tadeusza i Stanisława Bartolików, w których imieniu nagrodę odbierał bratanek Grzegorz Bartolik, Antoniego i Jana Chowańskich w imieniu których nagrodę odebrał Tadeusz Chowański, Ludwika Danielaka oraz Jerzego Dęgę, w imieniu którego nagrodę Droga do wolności odebrała małżonka Teresa Dęga oraz córka Sylwia Dęga-Frątczak.

Nagrodę Droga do wolności odebrał Michał Gorczyca, Marian Szaflik oraz Urząd Marszałkowski w Łodzi, który stoi na stoi na staży pamięci, tych którzy walczyli o swoją Ojczyznę poprzez swoje działania np. organizacji rekonstrukcji bitwy w Beleniu.

Nagrodę Przyjaciela Festiwalu z rąk dyrektora Festiwalu Filmowego NNW Arkadiusza Gołębiewskiego odebrał Rafał Matysiak, zastępca prezydenta miasta Sieradza.

Galę zakończył koncert filmowy uzdolnionych uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej st. I w Sieradzu, którzy wykonali piosenki m.in z filmu Miasto 44 czy serialu Alternatywy 4.

Projekt współfinansowany z budżetu Samorządu Województwa Łódzkiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Partnerem wydarzenia jest Województwa Łódzkie.

(Źródło Urząd Miasta Sieradz)
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz