czwartek, 14 marca 2024

Spotkanie z Marcinem Kydryńskim w sieradzkiej PBP

Marcin Kydryński przyjechał do naszego miasta z kolejnymi ciekawymi opowieściami i nową, jeszcze pachnącą kubańskim zachodem słońca książką "Milargo. Dziennik kubański". Spotkanie miało miejsce w dniu się 14 marca w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu.


Marcin Kydryński – radiowiec, wędrowiec, fotograf. Autor i kompozytor piosenek, producent płytowy, organizator koncertów i festiwali. Autor książek takich jak: Metro Na Broadwayu, Chwila Przed Zmierzchem, Pod Słońce, Biel. Notatki z Afryki, Muzyka Moich Ulic, Dal. Listy z Afryki minionej, O wschodzie. Dziś prezentował w Sieradzu swoją najnowszą książkę pt. "Milargo. Dziennik kubański".

Moment. Iskra. Olśnienie. Światło błyskawicy. Próba uchwycenia w obrazie i słowie chwili archetypicznego „pierwszego wejrzenia”, które prowadzi do miłości. Chciałem zatrzymać we wdzięcznej pamięci siłę zderzenia z urodą wyspy, jej mieszkańców, kultury, pejzażu. Dwadzieścia jeden dni, które nie powtórzą się nigdy. Tak patrzyłem wtedy na Kubę zakochanym wzrokiem, tak myślałem o niej, o sobie, o świecie. Cierpliwy czytelnik spojrzy na chwilę moimi oczami, zamieszka w mojej głowie. Być może nawet na moment wpół świadomie stanie się mną. Z tego doznania na szczęście otrząśnie się z ulgą niczym po gwałtownej ulewie.

Decydując się po raz pierwszy na publikację obszernych fragmentów dziennika, który prowadzę z przerwami od 1979 roku, myślałem, jaki dziennik fotografa sam chciałbym przeczytać. Szczery – przede wszystkim. Oto on zatem.

Dzielę się z Państwem historią intymną. Jest w niej oczarowanie i zwątpienie, tkliwość i żar; współczucie, zazdrość, wstyd, złość i namiętność. A także parę innych uczuć, które łączy to, że wszystkie ściśle człowiecze.

Dzisiejsze spotkanie z autorem książki słuchała ponad setka przybyłych mieszkańców miasta. Prowadziła je znana sieradzka dziennikarka radiowa Monika Waraczyńska. Ponad godzinne spotkanie z panem Marcinem odbywało się na zasadzie rozmowy, wywiadu oraz odpowiadania na pytania od przybyłych sympatyków. Mogliśmy też obejrzeć bardzo ciekawy pokaz slajdów przedstawiających momenty, które aparatem fotograficznym podróżnik uchwycił na Kubie. (wysłuchaj MP3 - fragment ze spotkania)

Podsumowując książka "Milargo. Dziennik kubański" to zbiór doznań autora z trzytygodniowego pobytu na Kubie. Czytelnik odnajdzie w nich fascynację krajobrazem wyspy, jej niesamowitej kultury i mieszkańcami. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz