wtorek, 9 lipca 2024

Sieradz Open Hair Festiwal PROGRAM

We wtorek podczas konferencji prasowej która odbył się w Urzędzie Miasta Sieradz, prezydent Paweł Osiewała i Michał Sitarek z referatu promicji zaprezentowali program tegorocznego OHF. 

Tegoroczna edycja wydarzenia jest wyjątkowa, bowiem w tym roku mija dokładnie 15 lat od chwili, gdy Festiwal wystartował, a dodatkowo obchodzimy 140 rocznicę urodzin Antoine'a Cierplikowskiego.

Kilka słów o festiwalu

Pierwsza edycja Sieradz Open Hair Festiwal zorganizowana została w 2009 r. w setną rocznicę narodzin „chłopczycy” - fryzury, która w 1909 r. zapoczątkowała niezwykły rozgłos i rozwój kariery Antoine’a Cierplikowskiego. Jest to największego w Polsce wydarzenie, które łączy ze sobą fryzjerstwo, sztukę, modę, rozrywkę i muzykę.

W 2018 r., podczas 10. jubileuszowej edycji Sieradz Open Hair Festiwal, przez trzy dni jego trwania przez miasto przewinęło się ponad 100 tys. osób. Kolejne edycje przyciągnęły po ok. 40-50 tys. ludzi, kliknij aby wysłuchać PM3 z prezydentem Sieradza.

 Festiwal to oczywiście fryzjerstwo, ale także ważne miejsce zajmuje moda. Przy każdej edycji OHF, jedna z ulic sieradzkiego starego miasta zamienia się w wybieg, na którym swoje stroje prezentują młodzi projektanci z ASP, ale także w czasie niezwykłego pokazu nocnego uznani projektanci mody z Polski. W poprzednich edycja byli to m.in. Maciej Zień, Gosia Baczyńska, Paproci i Brzozowski, Mariusz Przybylski, kliknij aby wysłuchać MP3 Michał Sitarek, referat promocji UM Sieradz.

Na Open Hair Festival gościliśmy m.in. Alvaro Soler, Kubę Badacha, Mansa Zelmerlowa, Krzysztofa Zalewskiego, Buss Astra X Igo, Hej, Lemon, Kwiat Jabłoni, Baranovskiego, Clock Machine, T.LOVE, Renatę Przemyk, Tomasza Organka, Monię Brodkę, Hey czy Domowe Melodie.

Z gwiazd nie związanych bezpośrednio z muzyką, gościliśmy m.in.: Allana Starskiego, Lorienta Phillipon (stylista amerykańskiego i francuskiego Vogue'a). Dużą wagę przywiązujemy do jakości festiwalu, by nie był on kojarzony z żadnymi dniami miast, festynami itp. imprezami.

 Co w tym roku?

 - W 140 rocznicą urodzin patrona festiwalu - Antoniego Cierplikowskiego, nie mogło oczywiście zabraknąć silnych akcentów związanych z mistrzem urodzonym w Sieradzu. Głównym wydarzeniem z nim związanym będzie mural, który pojawi się na ścianie w szczycie budynku Kościuszki 5. W samym sercu Sieradza, który tak kochał, w tygodniu poprzedzającym festiwalowy weekend mural będzie wykonywał specjalizujący się w graffiti i streetart Pieksa - mówi Michał Sitarek, kierownik Referatu Promocji Urzędu Miasta Sieradza.

Oczywiście to nie jedyny akcent, bowiem w programie jest jeszcze wystawa fotografii związanych z Antonim Cerplikowskim i kolejna już edycja, cieszącej się wielkim zainteresowaniem, gry miejskiej, która prowadzi uczestników sieradzkimi śladami „króla fryzjerów, fryzjera królów”.

 Nie zabraknie również wątków fryzjerskich. W niedzielę 21 lipca barberskie stylizacje dla uczestników festiwalu prowadził będzie Adam Szulc i jego ekipa z poznańskiej Jamy. Adama Szulca nie trzeba przedstawiać, ale dla tych wszystkich, którzy jakimś cudem o Adamie nie słyszeli... Barber rodem z Poznania jest przede wszystkim wielkim przyjacielem Sieradza i Open Hair Festival. Gościł już u nas kilkukrotnie, ale za każdym razem gromadzi tłumy chętnych poddać się stylizacjom wykonywanym przez niego i jego sprawdzony zespół.

Tego samego dnia metamorfozom będą mogły poddać się również panie, a to za sprawą Franciszka Millera i szkoły Anagra, której jest dyrektorem.

 Antoni Cierplikowski był nie tylko fryzjerem ale również wizjonerem i kreatorem związanym z modą, dlatego moda również będzie królować na festiwalu.

W jedyny taki wybieg w Polsce, zamieni się ul. Rycerska, gdzie swoje kolekcje prezentować będą młodzi projektanci a za główny, nocny pokaz mody odpowiadać będzie Jacob Buczyński. - Nie poszukuję tkanin – wokół jest tak wiele rzeczy, które nie są używane - mówi projektant.

Jakub Buczyński to projektant młodego pokolenia, którego marka Jackob Buczynski od 2017 r. zajmuje się szyciem ubrań zero waste. Jak twierdzi, jego historia jest zawiła – od studiującego na AWF-ie i zawodowo trenującego pływanie sportowca do projektanta bez żadnej szkoły w tym kierunku.

Dzisiaj Jacob Buczyński ma m.in. na koncie udział w New York Fashion Week czy Fashion Week Berlin a jego stylizacje w stylu zero waste nosiły m.in. Anita Lipnicka, Natalia Kukulska czy Karolina Korwin-Piotrowska.

Na uwagę zasługuje również  pokaz mody historycznej, w którym modelki i modele prezentują przekrój kreacji z lat 1930-45. Prezentowane stroje wiernie odzwierciedlają modę panującą w czasach, gdy swoje triumfy w Europie i na świecie realizował Antoine Cierplikowski.

Większość ubrań prezentowanych na pokazie to oryginalne perełki z epoki, a pozostałe to wierne reprodukcje szyte na zamówienie.

To wszystko w sobotę 20 lipca.

 - W festiwal zaangażowaliśmy także lokalnych artystów i instytucje. Łączymy siły bo traktujemy to wydarzenie jak wspólne święto, bez względu na to, czy to instytucja powiatowa czy miejska. Ta współpraca bardzo nas cieszy - podkreśla Paweł Osiewała, prezydent Sieradza.

 W festiwal wpisało się (kolejny już raz) Biuro Wystaw Artystycznych, które w sobotę 20 lipca zaprasza na otwarcie wystawy „Z jednej klasy”.

Sieradzkie akcenty to również muzycy. Silny akcent muzyczny będzie miał w tym roku rap i  hip hop i to nie tylko za sprawą Aviego ale także właśnie sieradzkich raperów Przybyłka, HS KIDDY X DWKT (WKT Clan) oraz duetu Joner/Zegar.

Na festiwalowej scenie pojawi się również sieradzki zespół After Hours oraz Magda Wasylik w repertuarze Disneya (piosenki, które wykonywała w oryginale w hitowej Krainie Lodu i ine). Sieradzki akcent ma również zespół Kisu Min, który zagra na Wzgórzu Zamkowym.

 Gwiazdami muzycznymi festiwalu będą Kult, Kwiat Jabłoni, Karaś/Rogucki, Ars Latrans Orchestra i oczywiście wspomniany już Avi. Scena główna stanie tradycyjnie na placu Wojewódzkim.

Co bardzo ważne, wstęp na wszystkie koncerty i inne atrakcje jest całkowicie bezpłatny!

Niesamowicie ciekawie zapowiada się w tym roku również strefa MeetMe ulokowana na sieradzkim Rynku. W sobotę i niedzielę (20 i 21 lipca) będzie w niej można porozmawiać m.in. z Emilią Kostyk, infulencerką, uczestniczką projektu Team X, Kajetanem Szwedem - artystą, fotografem, twórcą kultowego warszawskiego konceptu barberskiego - Towarzystwo, Adamem Szulcem  czy Tymoteuszem Piętą, założycielem renomowanej marki Hairmate, uznanym autorytetem w branży fryzjerskiej. Jego imponująca kariera obejmuje współpracę z prestiżowymi magazynami takimi, jak Vogue, Elle i Glamour, a także stylizacje włosów dla światowej klasy marek, w tym Yves Saint Laurent, Dior i Armani Beauty. Również w MeetMe nie zabraknie sieradzkiego akcentu. Gościem strefy będzie Aniela Wilk. To pseudonim literacki niepokornej polonistki, dla której niespodziewanie pisanie stało się dla niej sposobem na życie, odskocznią i wentylem bezpieczeństwa.

 Poniżej można zapoznać się ze szczegółowym programem tegorocznego OPF:

 Program SOHF 2024

Piątek 19 lipca

Wzgórze Zamkowe

 

    18:00 strefa chillout

    18:00 - 22:00 wystawa fotografii Antoine'a Cierplikowskiego

    19:00 - Magda Wasylik

    20:00 - Kisu Min

    21:00 - Ars Latrans Orchestra

 

Sobota 20 lipca

Rynek

 

    14:00 - 20:00 strefa chillout by Leroy Merlin

    14:00 - 19:00 warsztaty upięć damskich

    16:00 - 20:00 wystawa rowerów historycznych (wydarzenie towarzyszące)

    16:00 - 17:30 warsztaty robienia ozdób do włosów

    16:30 - Tymoteusz Pięta (MeetMe)

    17:30 - 19:00 Akwarelowe dzieła - warsztaty

    17:30 - Emilia Kostyk (MeetMe)

    18:30 - Jacob Buczyński (MeetMe)

    19:00 - pokaz mody historycznej

 

ul. Rycerska

 

    17:00 - 18:00 - pokazy mody (blok pierwszy)

    19:30 - 20:30 - pokazy mody (blok drugi)

    23:30 - Nocny Pokaz Mody by Jacob Buczyński

 

ul. Kościuszki

 

    13:00 - 00.00 Foodtrucki

 

plac przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego

 

    16:00 - 20:00 kreatywna strefa dziecięca

 

Scena Główna (plac wojewódzki)

 

    19:00 - Sieradzka Scena hip hopowa

    - HS KIDDY X DWKT (WKT Clan),

    - Przybyłek,

    - Joner/Zegar,

    20:30 - Avi

    21:30 - Karaś i Rogucki

 

Niedziela 21 lipca

 

Rynek

 

    13:00 - 18:00 stylizacje barberskie Adama Szulca

    13:00 - 18:00 metamorfozy by Anagra

    14:30 - 17:00 warsztaty rzeźbiarskie

    15:00 - 19:00 gra terenowa o Antoine'ie Cierplikowskim

    16:00 - Adam Szulc (MeetMe)

    16:00 - 18:00 - Średniowieczny Open Hair

    16:30 - sztuka czasów Antoine'a (warsztaty)

    17:00 - Kajetan Szwed (MeetMe)

    18:00 - Aniela Wilik (MeetMe)

 

ul. Kościuszki

 

    13:00 - 00.00 Foodtrucki

 

plac przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego

 

    15:00 - 19:00 kreatywna strefa dziecięca

 

Scena Główna (plac Wojewódzki)

 

    18:15 - TRIO - Paulina Wierucka, Ania Grzelczak, Michalina Czapnik (laureatki "Sieradz Ma Talent")

    18:30 - After Hours

    19:30 - Kwiat Jabłoni

    21:00 - Kult

 

Wydarzenia towarzyszące:

- 16-20.00 Wystawa rowerów historycznych (Rynek)

- 19:00 Otwarcie wystawy "Z jednej klasy" (Biuro Wystaw Artystycznych, Kościuszki 3)

- 21 lipca ESKA - "miasteczko" radiowe

- 20 lipca 8.00-11.00 zbiórka krwi (ul. Żwirki i Wigury - parking przy placu przy pomniku Marszałka Piłsudskiego) Źródło UM Sieradz.

1 komentarz:

  1. A co miasto i prezydent zrobił z konkursem fryzjerskim przez tyle lat odbywającym się w naszym Mieście, WSTYD aby miasto nie potrafiło utrzymać tak prestiżowej imprezy

    OdpowiedzUsuń