czwartek, 17 lutego 2022

"Bezpieczne ferie 2022" - policjanci z wizytą na półkoloniach w sieradzkiej "dziesiątce"

W ramach działań „Bezpieczne ferie” policjanci spotkali się z dziećmi wypoczywającymi na półkoloniach w Szkole Podstawowej nr 10 w Sieradzu. Funkcjonariusze zaoferowali najmłodszym cenną lekcję policyjnej profilaktyki, poruszając wiele zagadnień dotyczących bezpiecznych zachowań podczas zimowego wypoczynku.

Uczniowie klas młodszych sieradzkiej „dziesiątki” korzystający z bogatej oferty zajęć półkolonijnych, mieli okazję wysłuchać wielu wskazówek policjantów, jak bezpiecznie spędzać wolny czas podczas ferii zimowych. Funkcjonariusze przypominali, aby podczas odpoczynku i beztroskiej zabawy, nie zapominali o czyhających zagrożeniach. Podkreślono, aby do zabaw na świeżym powietrzu wybierać miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych. Pomimo braku w naszym regionie zimowej aury policjantki przypomniały dzieciom, że podczas zabawy na śniegu, zjazdów z górki na sankach należy zachować szczególną ostrożność oraz zdrowy rozsądek.  Zwróciły uwagę, aby pod żadnym pozorem nie wchodzić na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów, itp.

Policjanci omówili zasady prawidłowego przechodzenia przez jezdnię, uświadamiali jak ważne jest noszenie odblasków. Mogą  to być elementy doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Podkreślali, aby umieszczać je w miejscu widocznym dla innych uczestników ruchu, szczególnie kierowców. Funkcjonariusze przypomnieli najmłodszym zasady bezpiecznego wypoczynku w domu. Szczególnie podkreślono, aby nie otwierać drzwi nieznajomym, nie wpuszczać do mieszkania obcych osób. Policjantki poruszyły również temat bezpieczeństwa w sieci. Mówiły o zagrożeniach, które mogą być związane z niewłaściwym korzystaniem z internetu. Podkreśliły  jak istotna  jest zasada ograniczonego zaufania, ochrona swoich danych i swojej prywatności. Szczególną uwagę zwrócono jak niebezpieczne jest zawieranie znajomości i nawiązywanie kontaktów z osobami poznanymi w internecie, zgodnie z zasadą – „Nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie monitora”  Policjantki uczuliły dzieci na treści jakie zamieszczają - ,,Internet nie zapomina -  co raz w nim umieścisz pozostaje w sieci”.

Uczestników spotkania zachęcono do wzięcia udziału w konkursie plastyczno-filmowym na pod nazwą „Śnieżny Dekalog”. Wszystkie dzieci otrzymały od policjantek tematyczne ulotki. Źródło KPP Sieradz.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz