czwartek, 3 lutego 2022

Kolejny bandyta drogowy z 4 promilami i bez uprawnień zatrzymany przez policję

Kilka przewinień ma na swym koncie nieodpowiedzialny kierowca, który minionej doby wpadł w ręce policjantów. W miejscowości Podcabaje 57-latek, bez uprawnień do kierowania prowadził seicento mając prawie 4 promile alkoholu w organizmie. Wjechał w pole, pozostawił auto i zasnął przed posesją kilkaset metrów dalej. Samochód był niedopuszczony do ruchu, nie posiadał wymaganego ubezpieczenia oraz miał zatrzymany dowód rejestracyjny.

1 lutego 2022 roku przed godziną 19.00 dyżurny policji otrzymał zgłoszenie od świadka, że w miejscowości Podcabaje w gminie Brzeźnio kierowca Seicento wjechał w pole i chwiejąc się na nogach próbuje wypchnąć samochód. Policjanci sieradzkiej drogówki, którzy zostali skierowani na miejsce, przy samochodzie nie zastali jednak nikogo. Sprawdzając okolicę, kilkaset metrów dalej funkcjonariusze ujawnili śpiącego przed posesją mężczyznę. Był on pod wyraźnym działaniem alkoholu. Nawiązali z nim rozmowę i zaprowadzili do radiowozu. Z uwagi na panujące warunki atmosferyczne mężczyzna znajdował się w stanie zagrażającym jego życiu. Mundurowi ustalili jego dane i okazał się nim 57-letni mieszkaniec powiatu sieradzkiego. Był on właścicielem porzuconego w polu seicento. Po sprawdzeniu w policyjnych bazach okazało się, że nie ma on uprawnień do kierowania. Badanie alkomatem wykazało u 57-latka prawie 4 promile alkoholu w organizmie. Ponadto samochód nie posiadał wymaganego ubezpieczenia OC, był niedopuszczony do ruchu oraz miał zatrzymany dowód rejestracyjny. Dalsze ustalenia policjantów potwierdziły, że to 57-latek kierował seicento. Postępowanie w sprawie kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości prowadzi Komisariat Policji w Złoczewie.

Za to przestępstwo grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata. Obligatoryjne zasądzane jest również od sprawców świadczenie pieniężne  na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Przypominamy, że zgodnie z nowymi przepisami,  od 1 stycznia 2022 roku, w każdej sytuacji za kierowanie pojazdem mechanicznym bez uprawnień wysyłany jest wniosek o ukaranie do sądu. Znowelizowane przepisy przewidują za to minimalną grzywnę w wysokości 1500 złotych. Ponadto sąd w takiej sytuacji może orzec grzywnę aż do kwoty 30 tys. złotych. Dodatkowo, obligatoryjnie sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do nawet 3 lat. Pamiętajmy, że za brak ubezpieczenia OC grozi kara pieniężna. Jej wysokość zależy do rodzaju pojazdu i okresu bez ważnego OC.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz