środa, 27 kwietnia 2022

Kolejni drogowi bandyci wyeliminowani z dróg przez policję

Minionej doby policjanci zatrzymali trzech kierowców na "podwójnym gazie". Jeden z nich spowodował kolizję, pozostali dwaj dodatkowo jechali bez uprawnień. Grożą im surowe kary. Apelujemy o rozsądek!

Do groźnie wyglądającego zdarzenia drogowego doszło po godzinie 13.00 na ulicy Jana Pawła II w Sieradzu. Jak wynikało ze wstępnych ustaleń, jadący od strony Złoczewa kierowca ciężarowej scanii nie zachował bezpiecznej odległości i uderzył w tył dostawczego renault, który zjechał na pobocze i uderzył w drzewo. Skierowani na miejsce policjanci zbadali stan trzeźwości kierujących. Okazało się, że 46-letni mieszkaniec powiatu sieradzkiego kierujący ciężarówką ma w organizmie prawie 2,6 promila alkoholu. 40-letni kierowca renault był trzeźwy.  Na miejsce wezwano służby medyczne, które udzieliły pomocy poszkodowanemu kierowcy dostawczaka. Na szczęście nie odniósł on poważnych obrażeń. Za spowodowanie kolizji w stanie nietrzeźwości oraz brak pasów bezpieczeństwa kierowca ciężarówki został ukarany mandatem karnym w wysokości 5100 złotych. Odpowie on również za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości za co grozi do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata oraz wysoka kara pieniężna.

Tego samego dnia w ręce policjantów sieradzkiej drogówki wpadli kolejni nietrzeźwi kierujący. Po godzinie 19.10 w Błaszkach funkcjonariusze zatrzymali do kontroli seata, którym kierował 33-letni mieszkaniec powiatu sieradzkiego. Badanie stanu trzeźwości wskazało, że ma w organizmie 2,3 promila alkoholu. Natomiast po sprawdzeniu w policyjnych bazach okazało się, że nie posiada on uprawnień do kierowania. Natomiast około godziny 22.00, w wyniku kontroli  drogowej kierowcy chryslera, który na ulicy Wojska Polskiego w Sieradzu przekroczył o 14 km/h dopuszczalną prędkość, policjanci ujawnili kolejne przewinienia 52-letniego kierującego. Jechał on na „podwójnym gazie” mając w organizmie 1,7 promila alkoholu oraz miał cofnięte uprawnienia do prowadzenia pojazdów. 

Zgodnie z nowymi przepisami, w sytuacji kierowania pojazdem mechanicznym bez uprawnień wysyłany jest wniosek o ukaranie do sądu, który w takiej sytuacji może orzec grzywnę w wysokości do 30 tysięcy złotych. Obligatoryjnie orzeka również zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do nawet 3 lat . Natomiast prowadzenie pojazdów pomimo wydanej decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnień do kierowania zagrożone jest grzywną, karą ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do lat 2. Ponadto, w takim przypadku sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na czas od 1 roku do nawet 15 lat.

Przypominamy po raz kolejny, że kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem. Pamiętajmy, że tak nieodpowiedzialne zachowanie może być tragiczne w skutkach. Oprócz konsekwencji prawnych, zwiększa ryzyko występowania śmiertelnych zagrożeń na drodze.

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz