środa, 8 czerwca 2022

Kolej Dużej Prędkości w Sieradzu. Zmiany w systemie wywłaszczenia gruntu.

Z dobrymi wiadomościami do Sieradza przyjechał wiceminister infrastruktury oraz funduszy i polityki regionalnej oraz pełnomocnik rządu do spraw budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego  Marcin Horała. Podczas konferencji na sieradzkim dworcu poinformował o korzystnym dla właścicieli systemie wywłaszczenia gruntów. Zaznaczył, że każdy wywłaszczany otrzyma więcej niż wynosi wartość rynkowa jego nieruchomości. Podkreślił, że wszelkie ponoszone rzeczywiste szkody, m.in. związane z przenoszeniem działalności gospodarczej, także zostaną zrekompensowane oraz osoby wywłaszczone z miejsc zamieszkania, zgodnie z nowym systemem, zamieszkają w godnych warunkach w innym miejscu.

(Źródło Urząd Miasta Sieradz)


Minister Horała zapewnił, że prace nad realizacją Centralnego Portu Komunikacyjnego i Kolei Dużej Prędkości postępują zgodnie z harmonogramem. W Łodzi zostały przedstawione efekty prac nad Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowo odcinka Łódź-Wrocław i rozwidlenia do Poznania.

-Sieradz to jedno z miast, które zyskają najwięcej po wybudowaniu Centralnego Portu Komunikacyjnego. Pojawi się wiele  nowych i szybkich połączeń. Z Sieradza do Warszawy pasażerowie dojadą w 1 godzinę i 15 minut, a do dyspozycji będą mieli ponad 40 takich połączeń dziennie. Z Sieradza do Wrocławia czy do Poznania dojadą w przeciągu godziny, a takich połączeń zapanowano ok. 40 dziennie. – mówił minister Horała.

-Dziękuję za tę niezwykłą inwestycję. Z punktu widzenia Sieradza niezwykle ważną, z punktu widzenia województwa niezwykle istotną. Budowa Kolei Dużej Prędkości przyniesie województwu same korzyści: zwiększenie intensywności połączeń między dużymi miastami, ale również połączy wykluczone komunikacyjnie miejscowości na terenie województwa- mówił Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.

Prezydent Miasta Sieradza Paweł Osiewała podkreślił szczególne położenie Sieradza na trasie Kolei Dużej Prędkości. – Sieradz stanie się najlepiej skomunikowanym miastem w Polsce i centrum logistycznym. Budowa Kolei Dużej Prędkości pozwoli na rozwój miasta.  

1 komentarz:

  1. Zawyżanie cen rynkowych jest nielegalne, ale no wiadomo PiS to se wszystko zawyrza albo odejmuję.

    OdpowiedzUsuń