piątek, 17 lutego 2023

Świadek ujął pijanego kierowcę

Świadkowie ujęli 68-latka, który mając ponad 2,8 promila alkoholu w organizmie kierował peugeotem. Mężczyzna nie posiadał uprawnień do kierowania. Nieodpowiedzialnemu kierowcy grozi do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów oraz wysoka grzywna. Dziękujemy za reakcję, która być może zapobiegła tragedii.


15 lutego 2023 roku około godziny 19:30 dyżurny sieradzkiej policji został powiadomiony o ujęciu nietrzeźwego kierowcy na ulicy Jana Pawła II. Skierowani na miejsce policjanci zastali świadka, którzy wskazał kierowcę peugeota będącego prawdopodobnie pod działaniem alkoholu. Zgłaszający wyjaśnił, że kiedy jechał ulicą Spółdzielczą, nagle od strony garaży wyjechał przed nim kierowca peugeota. Świadek jechał za nim i obserwował jego nietypowy tor jazdy. W pewnym momencie kierowca peugeota wjechał na krawężnik po prawej stronie, a za chwilę na chodnik po lewej stronie jezdni. Po tych „manewrach” kierujący peugeotem jechał bardzo wolno, a za chwilę zatrzymał samochód. Podejrzewając, że kierowca może być pod wpływem alkoholu, świadek zaalarmował policję. Wysiadł ze swojego samochodu i podszedł do peugeota. Za kierownicą siedział mężczyzna i wyraźnie czuć było od niego alkohol. Świadek miał zamiar zabrać mu kluczyki, aby uniemożliwić mu dalszą jazdę, jednak kierujący trzymał je w ręku. Mężczyzna prosił świadka, aby „go puścił”, gdyż mieszka niedaleko. Twierdził, że spadło mu ciśnienie i źle się poczuł. Policjanci, którzy przyjechali na miejsce przejęli dalsze czynności. Mundurowi ustalili, że kierowcą peugeota był 68-letni mieszkaniec Sieradza. Badanie stanu trzeźwości wskazało się, że miał on w organizmie ponad 2,8 promila alkoholu. Po sprawdzeniu w policyjnych bazach okazało się, że nie ma on również uprawnień do kierowania. Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata oraz wysoka grzywna. 68-latek odpowie również za jazdę bez uprawnień.

Dziękujemy świadkowi za właściwą reakcję. Nietrzeźwi kierujący są ogromnym  zagrożeniem dla bezpieczeństwa na drogach. Policja apeluje, widzisz nietrzeźwego kierującego - reaguj! O każdej niepokojącej sytuacji można powiadomić policję dzwoniąc pod numer 112. Przypominamy, że każdy świadek przestępstwa ma prawo ująć sprawcę na gorącym uczynku. Obywatelskie ujęcie to przywilej, który wynika z treści art. 243 Kodeksu Postępowania Karnego. Należy natomiast pamiętać, że taką osobę niezwłocznie trzeba przekazać policji. Źródło KPP Sieradz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz