środa, 22 lutego 2023

Znam swój język ojczysty-Znamy Mistrza!

Szymon Gajdziński ze Szkoły Podstawowej nr 10 im. Bolesława Zwolińskiego w Sieradzu zwyciężył w Konkursie „Znam swój język ojczysty” organizowanym przez naszą bibliotekę. Do jego szkoły powędrowała statuetka „Mistrz Języka Ojczystego ‘2023”. Laureat zdobył 46,5 punktu na 50 możliwych i odebrał Nagrodę Specjalną im. Iwony Matejko-Fengler, ufundowaną przez PHU ORTUS Janusz Fengler. Tablet wręczyła pani Katarzyna Dominowska reprezentująca tę firmę zaprzyjaźnioną z biblioteką.

Zaledwie jeden punkt mniej zdobyła laureatka drugiego miejsca – Aleksandra Hadaś, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w Sieradzu, a jej koleżanka Maja Nogaj zajęła miejsce trzecie z wynikiem 40 punktów.

Uczestnicy szóstej edycji konkursu zmierzyli się w pierwszej części z nieco dziś zapomnianą sztuką pisania listów. Po przeczytaniu wiersza Aleksandra Fredry „Paweł
i Gaweł”, mieli napisać list do sąsiada rozpoczynający się zwrotem: „Wielce Szanowny Panie…”. Na to zadanie mieli 40 minut, a po krótkiej przerwie zmierzyli się z gramatyką języka polskiego – sylabami, głoskami, zaimkami, okolicznikami, imiesłowami, zdaniami wielokrotnie złożonymi i związkami frazeologicznymi. Nie zbrakło też zadania ze znajomości pisarzy i ich dzieł, czy wyjaśnienia znaczenia wyrazów.

Panie Ewa Jaśkiewicz i Wiesława Kruszek, autorki pytań i jurorki, przyznają, że nie ze wszystkimi zadaniami uczestnicy sobie poradzili.

- Część błędów wynikała z niezrozumienia poleceń, co pociągało za sobą błędne odpowiedzi. Były również kłopoty z zapamiętywaniem nazwisk polskich twórców – mówiła pani Ewa
i zachęcała uczestników do zaprzyjaźnienia się ze słownikami języka polskiego.

- Najlepszym sposobem na wzbogacenie wiedzy o języku polskim jest czytanie książek – uważa pani Wiesława. – Czytanie wzbogaci wasze słownictwo, ale też pomoże
w zrozumieniu znaczenia słów, bo z tym także mieliście kłopot.

Jurorki gratulowały wszystkim uczestnikom odwagi w mierzeniu się z zawiłościami języka polskiego, który nie należy do najłatwiejszych. Jego piękno polega między innymi na tej złożoności i do jego poznawania zachęcają takie konkursy. Dlatego zaprosiliśmy do naszej biblioteki uczniów klas ósmych szkół podstawowych i pierwszych szkół średnich z powiatu sieradzkiego dokładnie 21 lutego, czyli w Światowym Dnu Języka Ojczystego, ustanowionym przez UNESCO w 1999 roku.

Wszyscy uczestnicy, a było ich dziewiętnaścioro, otrzymali dyplomy i książki. Źródło PBP w Sieradzu.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.