poniedziałek, 3 lipca 2023

Przewodnik psa służbowego z sieradzkiej komendy zwyciężył w eliminacjach wojewódzkich do XX Kynologicznych Mistrzostw Policji 2023

Przewodnik psa służbowego z sieradzkiej komendy - sierżant Jakub Kołodziejczyk z psem Rama zajął pierwsze miejsce w wojewódzkich eliminacjach do XX Kynologicznych Mistrzostw Policji 2023. Na podium stanął również aspirant sztabowy Łukasz Milczarek z psem służbowym Negi zajmując trzecie miejsce. Gratulujemy naszym policjantom i ich „czworonożnym” partnerom.

Pomiędzy 28 a 30 czerwca 2023 roku na terenie Oddziału Prewencji Policji w Łodzi, odbyły się wojewódzkie eliminacje do XX Kynologicznych Mistrzostw Policji 2023. Mistrzostwa mają na celu wyłonienie najlepszych policjantów - przewodników psów służbowych polskiej policji, propagowanie sportowej rywalizacji wśród funkcjonariuszy oraz podwyższanie poziomu wyszkolenia przewodników i wytresowania psów służbowych w przeciwdziałaniu i zwalczaniu przestępczości. Eliminacje zostały rozegrane w kategorii psów patrolowo-tropiących.
W zmaganiach uczestniczyło 20 policjantów wraz ze swoimi podopiecznymi z terenu garnizonu łódzkiego. Eliminacje wojewódzkie składały się z części teoretycznej i praktycznej. Zawody odbyły się w atmosferze sportowej rywalizacji. Uczestnicy sprawdzali swoje umiejętności w następujących konkurencjach:
1.    posłuszeństwo ogólne psa;
2.    pokonywanie przeszkód;
3.    praca węchowa;
4.    przeszukanie terenu w celu odnalezienia ukrytego pozoranta;
5.    pościg psa bez kagańca za pozorantem i obrona przewodnika podczas konwoju.
Oprócz konkurencji praktycznych policyjni przewodnicy musieli wykazać się znajomością przepisów podczas testu wiedzy. Ponadto przed jury funkcjonariusze musieli zaprezentować swoje umiejętności w udzielaniu pierwszej pomocy.
W zmaganiach eliminacyjnych pierwsze miejsce zajął sierż. Jakub Kołodziejczyk z psem Rama z KPP Sieradz. Na drugim miejscu podium stanął sierż. sztab. Paweł Olejniczak z czworonogiem Nota z KMP Łódź. Na trzecim miejscu uplasował się asp. sztab. Łukasz Milczarek z psem Negi z KPP Sieradz.
Policjanci, którzy zajęli pierwsze i drugie miejsce, będą reprezentowali Komendę Wojewódzką Policji w Łodzi na XX Kynologicznych Mistrzostwach Policji w dniach  18-22 września 2023 roku na terenie Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach Centrum Szkolenia Policji w Legionowie.
Aktualnie w garnizonie łódzkim służy 46 psów o różnych specjalnościach. Są to czworonogi wyspecjalizowane w tropieniu, wyszukiwania zapachu narkotyków, materiałów wybuchów czy zwłok ludzkich.
Rama  to 3-letni owczarek belgijski, który pół roku temu ukończył szkolenie w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Jego opiekun sierżant Jakub Kołodziejczyk od 3 lat pełni służbę w policji. Od sześciu  miesięcy jego partnerem jest „czworonożny” policjant Rama. Natomiast aspirant sztabowy Łukasz Milczarek to policjant z 18-letnim stażem służby, w tym 16 lat pracuje jako przewodnik psa służbowego. Negri to jego drugi „czworonożny partner, którym opiekuje się od 4 lat. Negri to 6-letnia suczka rasy owczarek niemiecki.  
Psy służbowe odgrywają w Policji istotną rolę. Każdego dnia z olbrzymim zaangażowaniem i oddaniem na rzecz bezpieczeństwa wykonują swoje zadania wspólnie z funkcjonariuszami. Policjanci, którzy decydują się na pracę ze zwierzętami, muszą mieć do nich odpowiednie podejście. Warunkiem sukcesu jest świetnie wyszkolony i zgrany duet-przewodnik i pies służbowy. Cyklicznie odbywające się ćwiczenia pozwalają na doskonalenie posiadanych już umiejętności i wprowadzanie nowych elementów.
„Czworonożni policjanci” zanim rozpoczną służbę, przez ponad pięć miesięcy razem ze swym opiekunem uczestniczą w szkoleniu  między innymi posłuszeństwo, pokonywanie przeszkód, obronę przewodnika. Przewodnik i jego czworonożny partner uczą się współpracy, aby móc stworzyć zgrany duet. Zdobyte na szkoleniu wzajemne zaufanie i umiejętności wykorzystują w codziennej służbie. Po przeszkoleniu pies trafia do jednostki, gdzie pozostaje w pełni pod opieką policjanta. To on wykonuje zabiegi pielęgnacyjne, dba o jego zdrowie i o kondycję. Przygotowuje też sprzęt do służby i organizuje wyjazdy w teren. Są partnerami w służbie, pomiędzy nimi tworzy się więź. Przewodnik powinien być przekonany do zwierzęcia i mieć do niego zaufanie. Pies też musi wiedzieć, że jest dla swojego przewodnika najważniejszy. Wtedy okaże swą wdzięczność, wykonując wzorowo swoje zadania. Gratulujemy sukcesu naszym policjantom i ich „czworonożnym” partnerom. Źródło KPP Sieradz i KWP Łódź.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz